Author Topic: jedzenie  (Read 2237 times)

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
jedzenie
« on: September 16, 2012, 10:32:10 PM »
Wprowadziłem w życie pomysł z tego wątku: http://forum.gizarma.pl/index.php?topic=16.msg471#msg471

Czyli możliwość wprowadzenia rezerwy jedzenia lub możliwość zablokowania przyrostu naturalnego. Wydaje mi się, że jest to dość fajny ficzer szczególnie gdy ma się rozbudowane królestwo (mam nadzieje, że przyda się Khrone :) )

Żeby zmienić sposób zarządzania jedzeniem w mieście należy kliknąć pasek postępu dla nowego mieszkańca. Szczerze mówiąc miałem duże wątpliwości na ile to rozwiązanie jest zrozumiałe, z punktu widzenia użytkownika (w sensie czy GUI i podpowiedzi są dobrze pomyślane). Ciekaw jestem waszej opinii.

pozdrawiam
Troll

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
Re: jedzenie
« Reply #1 on: September 17, 2012, 11:23:33 AM »
Fajnie że to jest, przydaje się. Szkoda tylko, że jeśli wybierze się tryb "cały magazyn", to znika pasek zapełnienia. Wcześniej było widać ile jest (oraz, co ważniejsze, jak szybko się zmienia). Przyzwyczaiłem się do tego...

Co do usability - jest spoko. Zaawansowany ficzer to nie powinien się narzucać. Fajnie że da się ludka kliknąć. Może go zmienić na bardziej "przyciskowy" wygląd (chociażby dać mu taką ramkę jak mają rozkazy jednostek na mapie)?

Liosan

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #2 on: September 17, 2012, 12:15:32 PM »
Czy gdy wybierze się "blokuj przyrost naturalny" zboże jest ładowane do magazynu i dopiero potem "niewydawane" ludziom chcącym się chędożyć? Generalnie nie wiem, czy jak kliknę "blokuj przyrost" to mi cała nadwyżka produkcji jedzenia zniknie, czy będzie się dodawała normalnie?

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #3 on: September 17, 2012, 02:02:52 PM »
Dla mnie okienko z wyborem strategii pojawiające się po kliknięciu paska nowej jednostki/spichlerza jest bardzo wygodne w użyciu, jak to się mówi "intuicyjne".

Może faktycznie byłoby fajnie widzieć w tym samym miejscu (pasek nowej jednostki/spichlerza) stopień zapełnienia rezerwy i szybkość jej zapełniania? Teraz stopień zapełnienia rezerwy widać w podpowiedziach w formie liczbowej, a pasek postępu nowej jednostki uaktywnia się po zapełnieniu rezerwy.
Ale po wybraniu opcji zablokowania przyrostu nie da się sprawdzić stopnia zapełnienia rezerwy bez przełączenia na inną strategię.

Podpowiedzi w dolnym pasku są w porządku, konsekwentne i dla mnie w pełni zrozumiałe :-)

Natomiast osoba patrząca mi przez ramię podczas ustawiania przeze mnie strategii miała problem ze zrozumieniem sformułowania użytego w podpowiedziach "przekaż nadwyżkę jedzenia mieszkańcom", bo nie wynikało z niego wprost, po co ta nadwyżka jest przekazywana (że na utworzenie nowego mieszkańca).

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #4 on: September 17, 2012, 05:15:53 PM »
Fajnie że to jest, przydaje się. Szkoda tylko, że jeśli wybierze się tryb "cały magazyn", to znika pasek zapełnienia. Wcześniej było widać ile jest (oraz, co ważniejsze, jak szybko się zmienia). Przyzwyczaiłem się do tego...

Pasek postępu zaczyna się zapełniać dopiero gdy masz już rezerwe. Wszystko co jest powyżej rezerwy jest wizualizowane. Jeżeli więc masz np. 50 jedzenia, rezerwa wynosi 200, to pasek jest pusty. Dopiero mając 201 jedzenia zobaczysz, że coś się ruszyło.

Czy gdy wybierze się "blokuj przyrost naturalny" zboże jest ładowane do magazynu i dopiero potem "niewydawane" ludziom chcącym się chędożyć? Generalnie nie wiem, czy jak kliknę "blokuj przyrost" to mi cała nadwyżka produkcji jedzenia zniknie, czy będzie się dodawała normalnie?

Gdy klikniesz blokuj przyrost jedzenie znika dopiero gdy przepełnisz magazyn. Nigdy nie zostanie utworzony nowy mieszkaniec.

Ale po wybraniu opcji zablokowania przyrostu nie da się sprawdzić stopnia zapełnienia rezerwy bez przełączenia na inną strategię.

Nie rozumiem, w pasku nigdy nie masz stanu rezerwy, tylko jedzenie powyżej rezerwy, przeznaczone na nowego mieszkańca

Natomiast osoba patrząca mi przez ramię podczas ustawiania przeze mnie strategii miała problem ze zrozumieniem sformułowania użytego w podpowiedziach "przekaż nadwyżkę jedzenia mieszkańcom", bo nie wynikało z niego wprost, po co ta nadwyżka jest przekazywana (że na utworzenie nowego mieszkańca).

Właśnie sam nie jestem zadowolony z tych nazw strategii. Macie może pomysł jak to opisać, żeby było bardziej zrozumiale?

dzięki za uwagi
Troll

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #5 on: September 17, 2012, 06:56:07 PM »

Pasek postępu zaczyna się zapełniać dopiero gdy masz już rezerwe. Wszystko co jest powyżej rezerwy jest wizualizowane. Jeżeli więc masz np. 50 jedzenia, rezerwa wynosi 200, to pasek jest pusty. Dopiero mając 201 jedzenia zobaczysz, że coś się ruszyło.
No tak, ale ja mam spadek. Myślałem, że to typowy przypadek - miasto które nie wyrabia z produkcją żarcia i jest zasilane z zewnątrz tragarzami. Wcześniej widziałem ten spadek, teraz nie widzę i mi szkoda... no, ale może trudno. Ale zarazę będzie widać?

Liosan

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #6 on: September 17, 2012, 08:54:32 PM »
Nie rozumiem, w pasku nigdy nie masz stanu rezerwy, tylko jedzenie powyżej rezerwy, przeznaczone na nowego mieszkańca

W pasku nie ma, ale (po najechaniu na niego) na dole w podpowiedziach pojawia się informacja na ten temat: ilość żywności / wielkość rezerwy (screen 0009a).
A po wybraniu opcji blokowania przyrostu nie ma tej informacji (screen 0009b). I żeby sprawdzić "zajętość" rezerwy trzeba się przełączyć na inną strategię, albo obejrzeć stan magazynowy żywności na liście miast.

To w sumie jest bardzo związane z tym, o czym pisze Liosan:
No tak, ale ja mam spadek. Myślałem, że to typowy przypadek - miasto które nie wyrabia z produkcją żarcia i jest zasilane z zewnątrz tragarzami. Wcześniej widziałem ten spadek, teraz nie widzę i mi szkoda... no, ale może trudno. Ale zarazę będzie widać?
Teraz ten spadek też widać w podpowiedziach na dole (screen 0009c).

Na razie jeszcze nie wiem, co się dzieje w podpowiedziach przy zarazie ;-)

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #7 on: September 17, 2012, 10:41:17 PM »
Zarazę widać.

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #8 on: September 18, 2012, 10:56:53 AM »
Informacja o tym ile na ile jest jedzenia jest na dolnym pasku zasobów, jaki jest przyrost też widać poniżej paska (konsumpcja i produkcja).

Myślełem, że to wystarczy, ale z tego co widzę, trzeba takie informacje lepiej wyeksponować. Postaram się coś wymyślić.

dzięki za uwagi
Troll