Author Topic: Rekrutacja i opuszczanie miast  (Read 2736 times)

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
Rekrutacja i opuszczanie miast
« on: September 11, 2012, 05:50:17 PM »
W związku z tematami takimi jak ten: http://forum.gizarma.pl/index.php?topic=39.0 moje rozwiązanie

W tej chwili można bez ograniczeń wysiedlać mieszkańców miast i rekrutować ich do jednostek. Można również zmniejszyć liczbe mieszkańców do 0. Nowy sposób rekrutacji ma wyeliminować te możliwości.

Co chcę zmienić:
* W mieście jest limit rekrutacji. Limit zależy od wielkości miasta, w dużym mieście będzie można zrekrutować więcej jednostek, w mniejszym np. jedną. Limit rekrutacji będzie się powoli odnawiał, wolniej w małych miastach i szybciej w dużych.

* Całkowite wyludnienie miasta powoduje, że staje się ono opuszczonym miastem. Opuszczone miasto przestaje zajmować teren, jeżeli było ono twierdzą gracz traci kontorle nad wioskami które znajdowały się w jego sąsiedztwie. Opuszczone miasto istnieje jeszcze przez jakiś czas (np. 1 dzień), następnie znika. Opuszczone miasto póki istnieje można z powrotem zasiedlić, wtedy wszystko wraca do normy. Postawienie nowego miasta obok miasta opuszczonego w taki sposób, że lokacja miasta opuszczonego staje się niepoprawna powoduje usunięcie miasta opuszczonego.

co o tym myślicie?
Troll

Offline majsin

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
Re: Rekrutacja i opuszczanie miast
« Reply #1 on: September 11, 2012, 06:20:26 PM »
W związku z tematami takimi jak ten: http://forum.gizarma.pl/index.php?topic=39.0 moje rozwiązanie
* W mieście jest limit rekrutacji. Limit zależy od wielkości miasta, w dużym mieście będzie można zrekrutować więcej jednostek, w mniejszym np. jedną. Limit rekrutacji będzie się powoli odnawiał, wolniej w małych miastach i szybciej w dużych.
Jeżeli będzie to dobrze wyważone to powinno dobrze zdać egzamin. O wyważeniu myślę o czymś w rodzaju, że liczba którą możemy rekrutować to sufit z liczba_ludnosci/10. A czasowo to powinno być proporcjonalne do możliwości rekrutacji.
* Całkowite wyludnienie miasta powoduje, że staje się ono opuszczonym miastem. Opuszczone miasto przestaje zajmować teren, jeżeli było ono twierdzą gracz traci kontorle nad wioskami które znajdowały się w jego sąsiedztwie. Opuszczone miasto istnieje jeszcze przez jakiś czas (np. 1 dzień), następnie znika. Opuszczone miasto póki istnieje można z powrotem zasiedlić, wtedy wszystko wraca do normy. Postawienie nowego miasta obok miasta opuszczonego w taki sposób, że lokacja miasta opuszczonego staje się niepoprawna powoduje usunięcie miasta opuszczonego.
Pomysł dobry, aczkolwiek jeden dzień to za mało.

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #2 on: September 11, 2012, 07:13:31 PM »
Limit '1' na miasto wielkości 2 to trochę mało... mi się wydaje.

Opuszczone miasto przestaje zajmować teren, jeżeli było ono twierdzą gracz traci kontorle nad wioskami które znajdowały się w jego sąsiedztwie.
Co to znaczy "traci kontrolę"? Jest wioska i znika czy staje się neutralna czy co?
I co z twierdzami w takim zasięgu - rozumiem, że nic? Po prostu pojawia się dziura w granicach państwa, i być może granice imperium stanowią teraz dwie odrębne całości?
Dla mnie to git, tylko chciałem się upewnić.

Trochę a propos jest jeszcze jeden trick z ludnością - ostatnio zrobiłem coś takiego, że włożyłem 4 ziomów do 8-ziomowego miasta, zbudowałem budynek wymagający 12 ziomów, i zabrałem 4 ziomów :) Czy czemuś takiemu też chcesz przeciwdziałać?

Czemu za mało? Moim zdaniem akurat - rzadko kiedy chcesz żeby miasto stało sobie opuszczone, nie? Ja natomiast już parę razy chciałem miasto przesunać, i czekanie 1 dzień to dla mnie sensowne maximum :)

Liosan

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #3 on: September 11, 2012, 09:37:49 PM »
Jeżeli będzie to dobrze wyważone to powinno dobrze zdać egzamin. O wyważeniu myślę o czymś w rodzaju, że liczba którą możemy rekrutować to sufit z liczba_ludnosci/10. A czasowo to powinno być proporcjonalne do możliwości rekrutacji.

Dokładnie tak to ma działać :)

Czemu za mało? Moim zdaniem akurat - rzadko kiedy chcesz żeby miasto stało sobie opuszczone, nie? Ja natomiast już parę razy chciałem miasto przesunać, i czekanie 1 dzień to dla mnie sensowne maximum :)

Nie rozumiem w czym problem. Z jednej strony po co ci miasto duchów przez dłużej niż jeden dzień, z drugiej nie jest to maksimum, bo można wcześniej postawić nowe miasto o np. kratke koło opuszczonego, wtedy tamto znika od razu.

Co to znaczy "traci kontrolę"? Jest wioska i znika czy staje się neutralna czy co?
I co z twierdzami w takim zasięgu - rozumiem, że nic? Po prostu pojawia się dziura w granicach państwa, i być może granice imperium stanowią teraz dwie odrębne całości?
Dla mnie to git, tylko chciałem się upewnić.

Tak właśnie ma być

Trochę a propos jest jeszcze jeden trick z ludnością - ostatnio zrobiłem coś takiego, że włożyłem 4 ziomów do 8-ziomowego miasta, zbudowałem budynek wymagający 12 ziomów, i zabrałem 4 ziomów :) Czy czemuś takiemu też chcesz przeciwdziałać?

O tym akurat nie pomyślałem, ale to też jest argument.

Moją główną motywacją do wprowadzenia tej zmiany jest przygotowanie gry do wprowadzenia walki. Było by głupie, gdyby gracz który ma 0 armii nagle mógł wystawić potężną dywizje o liczności dużego miasta. W takich warunkach gracz który się broni miałby zbyt dobrą pozycje, mógłby zrekrutować miasto, zrobić szybki kontratak i zanim utrzymanie armii zabiło by jego ekonomie z powrotem obsadzić miasto wojownikami :).

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #4 on: September 11, 2012, 09:44:58 PM »
po co ci miasto duchów przez dłużej niż jeden dzień
Bo zostało wybudowane przez robotnika z wysokim skillem który poszedł dalej robić ulepszenia, a pionierzy jeszcze nie dotarli na miejsce (lub nie wiesz kiedy dotrą bo ich jeszcze nie masz :P)?

Offline majsin

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #5 on: September 11, 2012, 09:51:52 PM »
po co ci miasto duchów przez dłużej niż jeden dzień
Bo zostało wybudowane przez robotnika z wysokim skillem który poszedł dalej robić ulepszenia, a pionierzy jeszcze nie dotarli na miejsce (lub nie wiesz kiedy dotrą bo ich jeszcze nie masz :P)?
Albo dlatego, że najpierw chcesz trochę ulepszyć teren miasta wkoło zanim zasiedlisz takie bezużyteczne na razie miasto, a jednostki skillują się w innym mieście.
Możliwości jest dużo, niekiedy się jednak nie chce postawionego miasta -> wtedy najlepsza byłaby opcja szybkiego usunięcia. Niekiedy się jednak chce założyć miasto aby zając teren, pobudować ulepszenia w nowym obszarze terytorium i dopiero wtedy obciążyć skarbiec nowym miastem (czyt. zaludnić).
Przykładowo jedno z moich miast spokojnie sobie czeka na wykarczowanie lasów wkoło niego, bo jest całe otoczone i jeżeli to miasto nie być tartakiem to lepiej zostawić je puste przez te parę dni.
« Last Edit: September 11, 2012, 09:53:59 PM by majsin »

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #6 on: September 11, 2012, 09:56:23 PM »
Ale miasto duchów nie zajmuje terytorium, nic nie robi, tylko jest i czeka na to, że zmienisz zdanie, że jednak nie chcesz go porzucać. Jeżeli chcesz ulepszać teren równie dobrze możesz to zrobić przed postawieniem miasta.

Offline majsin

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #7 on: September 11, 2012, 09:57:43 PM »
Ale miasto duchów nie zajmuje terytorium
Rozszerza zasięg wpływów (granice państwa) i pozwala budować ulepszenia na tych terytoriach, o to mi chodziło. No i nikt nam akurat sprzed nosa czegoś nie sprzątnie (co przez możliwość zakładania tylko miast niedaleko swojego terytorium jest dość ważne, dojdą statki możliwość zaludnienia na odległych terenach będzie to mniej znaczące).
« Last Edit: September 11, 2012, 10:00:11 PM by majsin »

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #8 on: September 11, 2012, 10:07:15 PM »
To chyba mnie nie zrozumiałeś, miasto duchów ma nie zajmować granic.

To była zresztą jedna z moich motywacji, całe szczęście nikt na to nie wpadł z graczy (chyba), ale te miasta wielkości 0 to dobry sposób na super-szybką ekspansje. Zbyt szybką, jeden osadnik jest w stanie w krótkim czasie założyć kilka wiosek.

Teraz zajęcie terytorium kosztuje nas co najmniej jednego ludka i to jest moim zdaniem lepsze rozwiązanie.

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #9 on: September 11, 2012, 10:27:39 PM »
To była zresztą jedna z moich motywacji, całe szczęście nikt na to nie wpadł z graczy (chyba), ale te miasta wielkości 0 to dobry sposób na super-szybką ekspansje. Zbyt szybką, jeden osadnik jest w stanie w krótkim czasie założyć kilka wiosek.
Heh, superszybka ekspansja ma to do siebie że jednak trzeba ciągnąć za sobą tragarzy z drewnem na budowę palisady, osadników do wybudowania tejże palisady, osadników do wyrąbywania lasów pod miasta, osadników pod budowę dróg, gdyż czas się liczy a tragarze chodzą wolno; jeszcze może mieć jakieś przychody w skarbcu - to nie takie hop siup jak myślisz ;)

Offline julusmaximus

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #10 on: September 12, 2012, 12:08:14 AM »
Ja zauważyłem, zajmując żyzne tereny nad Mpe. :P Zbudowałem miasto-twierdzę (Strzemieczno) i trzymałem przez kilka dni na 0 poziomie, kolonizując tereny, jakie otworzyła mi nowa twierdza. I zgadzam się z Khronem, ta "ekspansja" nie jest superszybka. :P

Generalnie pomysł nie podoba mi się. Trzymam teraz niewielkie, puste miasto-magazyn (Żmigród) w środku królestwa. Zbudowałem je na pojedynczym polu nieużywanym przez żadne z miast. W przyszłości chce zrzucać tam nadmiar wszystkich surowców. Gdy zabraknie mi gdzieś np. cegieł, z tamtąd mam najbliżej. Ale w czym jest problem: miasto nie ma dostępu do żadnego wolnego pola (wszystkie są używane przez sąsiednie miasta), dlatego nie mam gdzie produkować jedzenia. Jeżeli zostawię tam jednego mieszkańca i np. stracę dostęp do internetu na dwa dni, mieszkaniec może umrzeć z głodu, a miasto zniknąć. Wtedy wszystkie surowce, budynki itd. wyparują.
Z kolei, regularnie dostarczając żywność, tworzę w mieście nadwyżkę. Może pojawić się wtedy nowa jednostka, dla której nie wystarczy już jedzenia.

Poza tym, co rozumiesz jako "rekrutację"? (Bo nie zrozumiałem :P) Przeniesienie jednostki z miasta do garnizonu (na mapę), albo z garnizonu do miasta? Jeżeli rekrutacja to któreś z tych działań to pojawiają się kolejne problemy: mam miasto-wylęgarnie poddanych (Rude Smocze). Produkuje wyłącznie jedzenie z prędkością +22 na godzinę, wiec jest to 1 jednostka na 5h. Zostawiając grę na noc pojawia się tam 2-3 nowych mieszkańców. Mając limit rekrutacji nie będę mógł wysłać ich w inne rejony państwa i będą bezcelowo czekać.
Z kolei limitowanie wprowadzania jednostek do miasta spowolni rozwój nowych osad. Założę miasto, wyślę 5 pionierów, a oni będą musieli czekać przez płotem, bo jakiś limit zabrania mi tam zamieszkać. :P

Czy nie lepiej zostawić grę tak jak jest i poczekać na możliwość walki? Puste miasto-twierdza było łakomym kąskiem dla sąsiada. Zwolniłoby to dodatkowo superszybką ekspansję, bo trzebaby dodać jeszcze wojowników broniących nowe miasta. :P

Teraz zajęcie terytorium kosztuje nas co najmniej jednego ludka i to jest moim zdaniem lepsze rozwiązanie.
Jak mówił masjin, bardziej opłaca się wysłać osadnika zakładającego miasto, żeby ulepszał tereny do okoła. Taki robotnik na 7 poziomie bardzo szybko buduje 3-poziomowe pola, więc jeżeli musiałbym go trzymać do momentu przyjścia nowych jednostek zmarnowałbym dużo cennego czasu.

Problem pustych miast rozwiązaliby barbarzyńcy szukający i plądrujący je (kradnący zasoby, niszczący budynki). Nie trzebaby tworzyć nierealiztycznych limitów, a zmusiłoby to graczy do zmiany strategii.
« Last Edit: September 12, 2012, 12:12:57 AM by julusmaximus »
214 India, 226 Chanat Kazański, 227 Królestwo Polskie

Offline majsin

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #11 on: September 12, 2012, 09:26:51 AM »
Moją główną motywacją do wprowadzenia tej zmiany jest przygotowanie gry do wprowadzenia walki. Było by głupie, gdyby gracz który ma 0 armii nagle mógł wystawić potężną dywizje o liczności dużego miasta. W takich warunkach gracz który się broni miałby zbyt dobrą pozycje, mógłby zrekrutować miasto, zrobić szybki kontratak i zanim utrzymanie armii zabiło by jego ekonomie z powrotem obsadzić miasto wojownikami :).
Tak sobie pomyślałem, że zamiast limitów rekrutacji można by wprowadzić koszt wyszkolenia jednostki, przykładowo za każdego mieszkańca zamienionego w pioniera - 10 złota, w osadnika/tragarza - 20, łucznika - 30 (koszty przykładowe możliwe do wyważenia), itd. pobierane jednorazowo. Zamiana w odwrotną stronę nie skutkowałaby kosztami, ale również ich nie zwracała, ponowna zamiana tego samego osadnika, ponowny koszt. No i dodatkowo można wprowadzić doświadczenie w walce (z oczywiście drobnym wzrostem siły) tracone w chwili zamiany w mieszkańca. Ogólnie w tym wszystkim chodzi mi o to, żeby gracz nie robił właśnie takich ruchów opisanych przez ciebie, ale utrzymywał w miarę regularną armię.
Chociaż limit rekrutacyjny też nie jest zły, ale w wypadku wprowadzenia kosztów mógłby być dużo większy (np. połowa mieszkańców z odświeżeniem limitu za 24h).
« Last Edit: September 12, 2012, 09:32:28 AM by majsin »

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #12 on: September 12, 2012, 11:03:21 AM »
No i dodatkowo można wprowadzić doświadczenie w walce (z oczywiście drobnym wzrostem siły) tracone w chwili zamiany w mieszkańca.
Z tego co rozumiem, aktualnie "łucznik" ma poziomy itp jak każda inna profesja, i nie potrzeba tutaj "tracenia w chwili zamiany w mieszkańca" tylko mechanizm taki jak wszędzie.

Liosan

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #13 on: September 12, 2012, 05:51:50 PM »
mam miasto-wylęgarnie poddanych (Rude Smocze). Produkuje wyłącznie jedzenie z prędkością +22 na godzinę, wiec jest to 1 jednostka na 5h. Zostawiając grę na noc pojawia się tam 2-3 nowych mieszkańców.

Zawsze możesz przenosić jedzenie zamiast mieszkańców. W przyszłości mam zamiar znieść zwiększanie kosztu nowego mieszkańca ze wzrostem miasta, więc w dalszej perspektywie nie będziesz stratny.

Jeżeli zostawię tam jednego mieszkańca i np. stracę dostęp do internetu na dwa dni, mieszkaniec może umrzeć z głodu, a miasto zniknąć. Wtedy wszystkie surowce, budynki itd. wyparują.
Z kolei, regularnie dostarczając żywność, tworzę w mieście nadwyżkę. Może pojawić się wtedy nowa jednostka, dla której nie wystarczy już jedzenia.

Ten problem powinno roziwązać to: http://forum.gizarma.pl/index.php?topic=16.0

Rekrutacje rozumiem jako przenoszenie jednostek z miasta do garnizonu (w efekcie na mapę główną). Przerzucanie jednostek z garnizonu do miasta to dla mnie osadnictwo i tego limitować nie chcę.

Nie chodzi o to, że ekspansja zawsze jest super szybka, tylko chodzi mi o sytuacje w których masz tereny bez lasu, stawiasz nową twierdze i praktycznie natychmiast stawiasz serie wiosek o wielkości 0 w okolicy. Równie dobrze twierdza mogła by zająć wszystkie tereny w promieniu 5 pól od razu. Nic cię to nie kosztuje oprócz kilku godzin pracy dla jednego osadnika. Jeżeli nie stosowaliście takiej metody wcześniej ta zmiana nie wpłynie na tępo waszej ekspansji.

Według mnie to ograniczenie jest realistyczne. Mało chyba było przypadków w historii, gdy całe miasto na rozkaz króla zostało całkowicie wysiedlone w krótkim okresie czasu (nie licząc sytuacji na wojnie gdy np. miasto po zdobyciu było całkowicie niszczone, ale to jest inna sytuacja). Zdarzały się oczywiście wędrówki ludów, opószczenia miast itp. ale o ile wydarzenia te nie miały związku z wojną miały charakter długotrwały.

Tak jak już pisałem po dodaniu walki brak ograniczenia na rekrutacje może prowadzić do sytuacji w której broniące się miasto w jednej chwili zmieni wszystkich mieszkańców na żołnierzy. Niby wprowadzenie opłat za rekrutacje (co proponuje majsin) ograniczy to zjawisko, ale nie do końca, bo bogate królestwo może mieć odpowiedni zapas złota. Problem w tym, że w rzeczywistości mobilizacja wojska zawsze trwa, i to realistyczne nie będzie.

Może też dojść do innej sytuacji, powiedzmy, że gracz wie, że nie wygra bitwy o miasto, w takiej sytuacji może natychmiast ewakuować wszystkich ludków i zostawić przeciwnikowi puste miasto. To też było by kiepskie.

Ogólnie to rozumiem, że nie jest fajne, gdy zmienia się zasady gry podczas jej trwania. Wiem, że przyzwycziliście sie do tych zerowych miast, jednak moim zdaniem nie są one dobre. Coś czego nikt nie pilnuje i nie dba w rzeczywistości niszczeje, natomiast przy obecnych zasadach można sobie wyprodukować np. darmowy magazyn, lub darmowy ośrodek rozszeżenia granic.

Troll

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #14 on: September 12, 2012, 06:34:46 PM »
Ogólnie to rozumiem, że nie jest fajne, gdy zmienia się zasady gry podczas jej trwania. Wiem, że przyzwycziliście sie do tych zerowych miast, jednak moim zdaniem nie są one dobre. Coś czego nikt nie pilnuje i nie dba w rzeczywistości niszczeje, natomiast przy obecnych zasadach można sobie wyprodukować np. darmowy magazyn, lub darmowy ośrodek rozszeżenia granic.[/quote]
Twarda ręka designera musi być ;) Ale to w sumie dobry znak - gra jest tak fajna, że ludzie się do niej poprzywiązywali :P

Liosan