Author Topic: Dyplomacja  (Read 1626 times)

Offline Gabik

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
Dyplomacja
« on: September 28, 2014, 09:51:35 PM »
Niektórzy (pewnie większość) przebiera nóżkami, żeby wreszcie można było się naparzać PvP. Cóż, jestem wśród nich, ale bardziej brakuje mi w Gizarmie dyplomacji. Uważam też, że powinna pojawić się wcześniej, tj. przed możliwością prowadzenia wojen PvP.

Po pierwsze, widzę to tak, że pojawia się czwarty rodzaj elity: dyplomata. Pracuje on w budynkach (jakiś osobnych lub razem z kasztelanem - skoro kilku kupców może współdziałać, to czemu nie kasztelan z dyplomatą lub kilkoma dyplomatami).

Po drugie, pracujący dyplomata produkuje "punkty dyplomacji" - jak zwał, tak zwał. Powinien być dla nich jakiś licznik, jak dla pieniędzy, żeby punkty dyplomacji można było gromadzić i wydawać.

Po trzecie, za punkty dyplomacji gracze kupowaliby pakty (opłata jednorazowa) i potem płacili za ich trwanie (opłata pobierana co turę). Także zerwanie paktu czy inna akcja dyplomatyczna powinny kosztować punkty dyplomacji...

Po czwarte, na starcie widzę co najmniej takie pakty:
- prawo przechodu (bez tego paktu nie można wejść jednostkami na teren danego państwa, a więc nimożliwa jest eksploracja, handel i inne wycieczki);
- kartografia (umożlwia przekazywanie innym graczom tego, co widzi się w swojej mapie);

Po piąte, na przyszłość widzę tych paktów więcej, np.:
- zawarcie pokoju;
- lenno;
- sprzedaż miasta.

Offline wojtu

• Full Member
    • View Profile
Re: Dyplomacja
« Reply #1 on: September 28, 2014, 10:45:39 PM »
Też uważam, że takie coś powinno być, że np. można umożliwić komuś budowę ulepszeń w swoich granicach, a może i jakieś poważniejsze sprawy. Nie bardzo rozumiem sens tych punktów dyplomacji i pracowników. Raczej sobie wyobrażałem to jako jakieś ustawienia, ale może to co proponujesz byłoby ciekawsze.

Offline Gabik

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #2 on: September 28, 2014, 11:30:38 PM »
@wojtu
Dodatkowy zawód elity by się dobrze wpisywał w Gizarmę. Tu nie ma niczego "za darmo", towary nie teleportują się - trzeba wszystko wyprodukować i przewieźć, więc "produkcja" dyplomacju też by wpisywała się w ten model.

Ponadto, jeśli pakty lub akcje dyplomatyczne będą "kosztować", to jest to też powód by rozwijać państwo, bo silniejsze będzie mogło w dyplomacji więcej - zupełnie jak w życiu  8)

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #3 on: September 19, 2015, 03:41:40 PM »
Bardzo podobają mi się te pomysły. Są proste w implementacji, klimatyczne, i dają dużo możliwości. Napewno dyplomacja to jest coś czego w Gizarmie mocno brakuje. Jeśli projekt będzie się jeszcze rozwijał - mamy nadzieję coś z tym zrobić. Na razie - tempo prac i zaangażowanie... mocno spadło.

Liosan

Offline Gabik

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #4 on: February 09, 2016, 06:45:22 PM »
I jak? Udało się coś ruszyć w temacie dyplomacji?