Author Topic: Gra 209  (Read 10153 times)

Offline mark

• Newbie
  • *
    • View Profile
Re: Gra 209
« Reply #15 on: April 02, 2014, 09:21:49 PM »
Zwiadowca znalazł Misir i nową mieliznę. Ale brakuje mi go koło moich miast bo po zbudowaniu palisady w Hebron odkrył mi się dziwny kawałek mapy. Jak dla mnie wygląda jak słoń ;) Chyba wyślę tam jakiegoś pioniera.

Zbudowałem kopalnię i myślałem że będzie można wydobywać żelazo. Ale nie widać jej z żadnego miasta (stoi na niej osadnik). Chyba musze zbudować wieś. Tylko na którym polu, jak tam wszedzie jest coś potrzebnego. Zamiast tego pola nad wodą chyba zbuduję. Szkoda pola ale potrzebne mi żelazo. A pole moge zrobić gdzie indziej.

Offline wojtu

• Full Member
    • View Profile
« Reply #16 on: April 02, 2014, 10:55:57 PM »
Zwiadowca znalazł Misir i nową mieliznę. Ale brakuje mi go koło moich miast bo po zbudowaniu palisady w Hebron odkrył mi się dziwny kawałek mapy. Jak dla mnie wygląda jak słoń ;) Chyba wyślę tam jakiegoś pioniera.

Zbudowałem kopalnię i myślałem że będzie można wydobywać żelazo. Ale nie widać jej z żadnego miasta (stoi na niej osadnik). Chyba musze zbudować wieś. Tylko na którym polu, jak tam wszedzie jest coś potrzebnego. Zamiast tego pola nad wodą chyba zbuduję. Szkoda pola ale potrzebne mi żelazo. A pole moge zrobić gdzie indziej.
Hehehe, faktycznie wygląda jak słoń, wcześniej tego nie zauważyłem :) Jeszcze jest ośmiornica, ale daleko... a może coś jeszcze?

Tak trzeba wieś postawić, możesz jeszcze wykarczować las i zbudować tam wieś, ale lasu nie da się odbudować, więc dobrze to przemyśl :) Jak już to mieszany, gdyż liściasty daje więcej drewna, a ono jest bardzo potrzebne. Szczególnie na początku, np. na 2 rudy 3 kłody trzeba by zrobić narzędzia.

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #17 on: April 05, 2014, 10:20:28 AM »
A więc odkrywam teren dookoła mnie i powoli zaczynam specjalizacje miast by stworzyć jeden organizm. Organizm, który za cel ma stworzenie miasta z 100 mieszkańcami - ot, taki achivment osobisty ;) Myślę czy nie skolonizować "morza śródziemnego" (nad którym leże) jak dawni Fenicjanie - w końcu jak by nie patrzeć znajduję się w "ich miejscu". No ale do tego potrzeba więcej odkrytych mielizn i wysp :)
Dotarłem do kilku sąsiadów wokół mnie, miło poznać :)

Offline mark

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #18 on: April 05, 2014, 04:29:26 PM »
@wojtu - dzięki, masz rację że jest duża różnica między lasem mieszanym i lasem liściatym.  Dlatego na tym polu, co była kopalnia, postawiłem wioskę. A wyciąłem mniej produktywny las na pagórkach z żelazem i tam zbudowałem kopalnię.

@Khrone - widziałem Twoją jednostkę w moich okolicach, takiego szarego pioniera. 100 mieszkańców, to chyba będzie potrzeba 12 kamienic żeby się pomieścili ;P

Offline Nubosabuk

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #19 on: April 05, 2014, 04:31:27 PM »
sorki za takie bliskie postawienie miasta przy królestwie Kanaan , ale tu jest najbliższe mi złoże soli :)

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #20 on: April 05, 2014, 05:37:58 PM »
sorki za takie bliskie postawienie miasta przy królestwie Kanaan , ale tu jest najbliższe mi złoże soli :)
Zawsze istnieje handel ;) Gdyby był moduł wojenny to była by wojna ;)

100 mieszkańców, to chyba będzie potrzeba 12 kamienic żeby się pomieścili ;P
Chyba nie zamierzam budować dla nich kamienic ;) Miasto takie stało by się bezużyteczne, całą powierzchnie zajmowały by te domki dla nich :D

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #21 on: April 05, 2014, 06:11:49 PM »
@Khrone no oazą szczęśliwości to Twoje miasto nie będzie ;) Ale jakby się składało z króla, ~20 kupców i reszta rolnicy/rybacy i bezrobotni, to może nie miałoby to znaczenia. Chociaż największa produkcja żywności jaką udało mi się w poprzedniej wersji osiągnąć to jakieś 130, więc pewnie szykujesz się na dowożenie brakujących 170 ;)

Liosan

Offline sajanpunk

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #22 on: April 08, 2014, 02:05:35 PM »
Khrone, jak byś nie zauważył to jesteśmy sąsiadami granicznymi :D. Ale spokojnie teraz się będę rozwijał na północ bardziej. No i wiadomość do wszystkich - czy ktoś jest zainteresowany handlem soli? Mam sporo do sprzedania to co mnie interesuje to przede wszystkim to zielone coś z wielorybów ale innymi produktami też się zadowolę :P. Ale dajcie znać bo będe musiał rynek gdzieś wybudować. Pozycja mojej stolicy to 2162.

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #23 on: April 08, 2014, 02:29:17 PM »
Ogólnie moja ekspansja na kontynencie już jest generalnie zakończona (być może postawię tam tylko 1-2 miasta które będą mi potrzebne póżniej, więc jeśli chcesz iść na północ to droga wolna, tylko proszę, nie stawiaj mi osad koło granic :D

Na razie mój lud odkrywa mielizny i kolonizuje odległe rejony - chyba - wysp i wybrzeży Morza Śródziemnego. Kolonizacja, choć idzie dosyć powoli i przyszłe wielkie planowane morskie faktorie handlowe są na razie małymi osadami rybackimi to jednak postępuje do przodu. Problemy zaczynają się już w centralnej części królestwa, gdzie niskie zadowolenie i wysokie podatki uniemożliwiają szybszy rozwój a co za tym idzie naprawienie palących problemów, nie mówiąc już o zaczęciu budowania odpowiedniej 100 osobowej stolicy dla mojego morskiego ludu, czerpiącego ze swoich przodków, Fenicjan. Za morzami szukamy nie tylko urodzajnych wysp ale także surowców luksusowych na rynek własny jak i wymianę handlową z innymi państwami. :) Sytuację finansową królestwa dodatkowo rujnuje fakt ogromnych wydatków na eksplorację terenu jak i szkolenie łuczników, których przeznaczeniem będzie usuwanie nieprzychylnych nam osad zza mórz. Pierwsza bitwa już się stoczyła: 6 jednostek (1 łucznik i 5 odważnych wojowników) zaatakowało prowincjonalne miasto barbarzyńców, przy ogromnym poświęceniu i stratach bitwa została wygrana, jednak poległo 5 naszych obywateli. :/

Dodatkowo walczę o pierwsze miejsce w rankingu punktów państwa, trzeba dogonić Tatarlar :D http://gizarmo-pomocnik.appspot.com/ranking?gameId=209&serverId=main

Offline sajanpunk

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #24 on: April 08, 2014, 04:46:43 PM »
Przy tym ostatnim nie dam się tak łatwo :P cały czas staram się utrzymać pozycje lidera :P. Przy czym może być coraz ciężej gdyż mam kryzys zadowolenia. Jak mi się udawało utrzymywać koło 55% tak mi teraz spadło nawet w niektórych osadach do ok 40 no ale mam nadzieje że z niego wyjdę :P. W każdym razie dobrze że pierwsza trójka jest koło siebie. Ułatwi to handel :D. W każdym razie powodzenia.

Offline mark

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #25 on: April 11, 2014, 03:43:36 PM »
Hehehe, faktycznie wygląda jak słoń, wcześniej tego nie zauważyłem :) Jeszcze jest ośmiornica, ale daleko... a może coś jeszcze?

Już na pewno widzę słonia :) Ale nie ma na nim pól ze słoniami. Poszukam gdzie indziej. Może będą na ośmiornicy. W Hebron mieszkańcy chcą sól, a w Ofel na razie nic chociaż jest większe. Dlaczego?
« Last Edit: April 11, 2014, 03:46:31 PM by mark »

Offline wojtu

• Full Member
    • View Profile
« Reply #26 on: April 11, 2014, 04:09:49 PM »
Już na pewno widzę słonia :) Ale nie ma na nim pól ze słoniami. Poszukam gdzie indziej. Może będą na ośmiornicy.
Jak zależy ci na polu ze słoniami to wyjdź trąbą i idź na południe, z 15 pól i będą słonie :) Okolice Misiru, a niżej znajdziesz ich jeszcze więcej. A w sumie nad słoniem też są :)

W Hebron mieszkańcy chcą sól, a w Ofel na razie nic chociaż jest większe. Dlaczego?
Zgaduję, że w Herbon masz Plac targowy, a w Ofel nie.
« Last Edit: April 11, 2014, 04:18:25 PM by wojtu »

Offline mark

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #27 on: April 12, 2014, 02:04:40 PM »
Zgaduję, że w Herbon masz Plac targowy, a w Ofel nie.

Tak było! Dzięki, teraz już zbudowałem plac targowy. Mieszkańcy zażądali kości słoniowej, może pod wpływem tego słonia. Czyli muszę szukac pola ze słoniami.

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #28 on: April 12, 2014, 04:36:55 PM »
W imperium panuje anarchia, powszechne są wystąpienia przeciw władzy a ludzie stracili ochotę na pracę. W imperium - bo oto jestem władcą państwa kolonizującego odległe tereny za morzami oraz najludniejszego państwa na kontynencie. W ten sposób zapewniam swojemu ludowi nie tylko miejsce do życia ale także dostęp do rozmaitych surowców szlachetnych takich jak kamienie szlachetne czy - w końcu - kość słoniowa. Niestety dalekosiężne plany niosą chwilowy spadek zadowolenia, gdyż koszty utrzymania takiego państwa wzrosły dyrastycznie. Formowana armia, mająca walczyć z barbarzyńcami została przydzielona do pilnowania porządku w miastach, lecz efektów nie widać. Sukcesy na polu ekonomicznym (np. uruchomienie produkcji wina czy nożyc) są często niewystarczające. Warto też zauważyć że więszkość miast jest w stadium przed produkcyjnym - już generuje znaczne koszta ale jeszcze nie jest w stanie samo siebie utrzymać, szczególnie teraz, kiedy zaopatrzenie ludzi w produkty decyduje o dochodzie jeszcze bardziej niż w poprzednich wersjach. Wyjście z kryzysu ekonomicznego będzie wymagać wielkich poświęceń i wyrzeczeń (szczególnie ze kasa królestwa pusta) lecz nie jest niewykonalne. Państwo padło ofiarą za szybkiego rozwoju terytorialnego :(

Offline mark

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #29 on: April 13, 2014, 12:44:21 AM »
Wystawiacie oferty handlowe? Bo nie mogę żadnej znaleźć :( Ja kilka wystawiłem. Mam na sprzedaż kamienie szlachetne w dużych ilościach, trochę desek i trochę młotków.  Chciałbym kupić przede wszystkim sól i konie. Ale przyda się też alkohol ;) lub inne zasoby te zwykłe.