Author Topic: Gra 322  (Read 6853 times)

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
Gra 322
« on: November 25, 2013, 10:08:16 PM »
Dyskusje dotyczące gry na świecie 322.

Mapa: Cottoniana, w załączniku mapka lokacji początkowych

Lokacje początkowe:
1. Kataj
2. India - DivonDmC
3. Suahili - Radeus
4. Tatarlar
5. Saraceni - sgorkas
6. Jakucja
7. Altin Orda
8. Judea - Meedoc
9. Kanaan - KebabuTurka
10. Sklaveni - lukas70
11. Bizancjum
12. Misir
13. Germania - wojtu
14. Galia
15. Alba - fifok
16. Mauretania

Gizarmopomocnik dla tego świata
« Last Edit: December 09, 2013, 09:20:33 PM by troll »

Offline wojtu

• Full Member
    • View Profile
Re: Gra 322
« Reply #1 on: December 09, 2013, 12:28:16 PM »
Witam graczy świata 322 i innych!

Widzę, że nikt się nie udziela w tym wątku i bliźniaczych, ale mi się spodobała dyskusja "elity" w wątku "Cottoniana 0.8" (całą przeczytałem :) ), więc podzielę się swoimi odczuciami i pochwalę się co już osiągnąłem.

Przydzielono mi do gry Germanię. Nie byłem zbyt ucieszony, bo nie przepadam za niemcami, ale w sumie to plemię jak każde inne. ;) Natomiast później odkrywając mapę spostrzegłem, że to kraina mlekiem i miodem płynąca - na razie tylko słoni nie znalazłem :P

Podsumowując: 2x sól (dostępna), 2x drzewo szlachetne (1 dostępne, 1 niedostępne - zablokowane przez miasto nieprzyjaciela), 2x kamienie szlachetne (2 niedostępne - 1 na terenie barbarzyńców, 1 zablokowane przez ten teren - tak mi się zdaje, chociaż może da się dojść z 2 strony stawiając miasto i wioskę za wodą (1 pole)), 1x równina (żelazo) - taka sama sytuacja jak wcześniej, bo występują obok, 3x ryby (2 dostępne), 2x wieloryby (1 dostępne) i pełno lasów z niedźwiedziami i kilka z inną zwierzyną, pagórków z żelazem, a także słoneczne stoki.

Teraz czas na chwalenie się :P
Posiadam 5 jednostek: 1x budowniczy, 1x zwiadowca (obie dostałem na starcie gry), 2x osadnik, 1x pionier.
Na razie posiadam tylko "startowe" miasto i wioskę, ale buduję drogę, która wyznacza obrany kierunek ekspansji - południe. Sami oceńcie załączoną mapkę - Germania9XII2013. Miasto stoi na bagnie i wchodzi się do niego kupę czasu, ale jak widać niedługo problem zniknie.

W środku miasta to lepiej wygląda - Barbarossa9XII2013. Jako pierwszy budynek postawiłem Dom Kowala, ale muszę go rozebrać, gdyż zajmuje miejsce, a jeszcze długo nie będę go używał. Później dostawiłem 2 Małe Magazyny, by pomieścić drewno z wycinki lasu, który stał na czarnoziemie, a ja tam przewidziałem pole :)
Gdy wybudowałem pola i postawiłem na nich rolników to przyrost naturalny zgodnie z oczekiwaniami wystrzelił do góry jak z procy, tylko nie przewidziałem, że odbije się to negatywnie na finansach i zadowoleniu, tak więc państwo generowało koszty a zadowolenie spadało, ale skorzystałem z mechanizmu blokowania przyrostu, wybudowałem Kapliczkę, co w niewielkim stopniu pomogło ustabilizować sytuację, ale dopiero powrót ekipy budowlanej i postawienie Placu Targowego i postawienie tam wyszkolonego Kupca, a także Domu Szwacza i przeniesienie tam 2 Szwaczy, którzy zdobywali poziomy w Domach Rzemieślnika, pozwoliło zatrzymać spadek. Ostatnio dobudowałem jeszcze jeden Dom Rzemieślnika i rozpocząłem sprzedaż Glinianych Garnków. Sam nie wiem po co ustawiłem jednego obywatela na Hodowcę Chmielu.
Powoli przez produkcję Desek opróżniam magazyn z Drewna i mam ambitny plan zburzenia magazynów i wybudowanie Murowanego Magazynu, tylko muszę zacząć produkcję Cegieł.

Chyba nieźle jak na tydzień gry ;D

Tyle moich wypocin, których i tak nie ma co czytać, bo każdy ma swoją grę :)

Offline Kryzoo

• Administrator
  • Full Member
    • View Profile
« Reply #2 on: December 09, 2013, 03:42:47 PM »
Nieźle Ci idzie :)

Nie wiem, czy to przypadek z tą drogą przez wioskę, ale nic to w grze nie daje. Droga przyda się jak będziesz miał dwa miasta i nosił między nimi towary. Będzie szybciej niż bez drogi.

Pewnie przydało by Ci się wykarczować na północy jakieś pola w celu postawienia wiosek i zwiększenia zasięgu miasta.

Powodzenia!

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #3 on: December 09, 2013, 04:26:07 PM »
Nieźle, czarnoziem się przydaje, nie? ;)

Ja bym polecał wykarczować podmokłe lasy i postawić kopalnie gliny na powstałych w ten sposób bagnach - to produkcja cegieł i garnków ruszy z kopyta.

Liosan

Offline wojtu

• Full Member
    • View Profile
« Reply #4 on: December 09, 2013, 06:59:25 PM »
Dzięki za miłe słowa :)

Nie wiem, czy to przypadek z tą drogą przez wioskę, ale nic to w grze nie daje. Droga przyda się jak będziesz miał dwa miasta i nosił między nimi towary. Będzie szybciej niż bez drogi.
Tak wiem, że nie trzeba łączyć wioski z miastem drogą, ale jak wspomniałem planuję się rozbudowywać na południe. Dokładniej rzecz ujmując jeśli mi się nie odwidzi, to postawię nowe miasto na polu z niezalesionym bagnem (tam co są obok 2x niedźwiedzie i pagórki z żelazem i 2x łąka). Także dlatego ustawiłem tak wioskę, by od razu rozszerzać zasięg nowego miasta :)

Pewnie przydało by Ci się wykarczować na północy jakieś pola w celu postawienia wiosek i zwiększenia zasięgu miasta.
Ja bym polecał wykarczować podmokłe lasy i postawić kopalnie gliny na powstałych w ten sposób bagnach - to produkcja cegieł i garnków ruszy z kopyta.
Właśnie tak chyba zrobię, że to miasto będzie zaopatrywało moje państwo w cegły i garnki. Wykarczuję las u góry, co teraz stoi myśliwy wybuduję wioskę i postawię na bagnach na około kopalnie glin.

Nieźle, czarnoziem się przydaje, nie? ;)
Oczywiście, że się przydaje :)
Chyba nawet bardziej się opłaca produkować chmiel na czarnoziemach niż winogrona na słonecznych stokach, z tego co patrzyłem w Pomocy.

Zachęcony odzewem, postaram się za tydzień pokazać jak to wszystko potoczyło się dalej :)

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #5 on: December 09, 2013, 09:33:25 PM »
Całkiem ładne królestwo. Bardzo lubię czytać takie opisy, dają sporo motywacji do dalszych prac :).

Offline wojtu

• Full Member
    • View Profile
« Reply #6 on: December 16, 2013, 12:42:32 PM »
Tak jak obiecałem wstawiam zrzuty po kolejnym tygodniu rozwoju.

Germania16XII2013 - tutaj sytuacja wygląda dobrze. Widać postęp, tak jak mówiłem i zgodnie z radami wyciąłem 2 Podmokłe Lasy wybudowałem na owych Kopalnie Gliny, a także postawiłem wioskę zyskując dostęp do bobrów.

Barbarossa16XII2013 - natomiast tu... Ale spokojnie, głód panuje z powodu braku domów oczywiście, ale przede wszystkim z ponownej wizyty ekipy budowlanej. Ale zaczynając od początku to po pozbyciu się nadwyżki desek zburzyłem 1 Mały Magazyn i wybudowałem Dom Garncarza, zburzyłem zgodnie z zapowiedzią Dom Kowala. Streszczając jak widać stawiam Murowany Dom i wszyscy co mogą pomagają w produkcji żywności.

No nic następnym razem powiem coś więcej, bo trzeba dekorować dom.
Wesołych Świąt!

PS. Zapomniałem dodać, że mój wywiad odkrył na bliskiej północy miasto Gniazdo, będące stolicą Sklavenii (nie wiem, czy poprawnie odmieniłem)

@down
Aj myślami wybiegam do przodu. Oczywiście, że możesz :)
« Last Edit: December 16, 2013, 04:53:04 PM by wojtu »

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #7 on: December 16, 2013, 03:14:04 PM »
Hej, fajnie że dobrze Ci idzie, ale te screeny to bym chciał zobaczyć :]

Przy okazji - mogę wrzucić Twój pierwszy screen na Twitter? Bo tam fajnie widać jak sobie radzisz mając z jednej strony żyzne tereny, z drugiej bagna i podmokłe lasy :)

Liosan

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #8 on: December 16, 2013, 11:03:17 PM »
Tak jak obiecałem wstawiam zrzuty po kolejnym tygodniu rozwoju.

Wygląda bardzo dobrze. A masz już pomysł, gdzie zbudować drugie miasto?

Offline wojtu

• Full Member
    • View Profile
« Reply #9 on: December 17, 2013, 12:18:53 AM »
Myślałem o tym polu - patrz screen. Jeśli masz (lub inni mają) jakieś inne propozycje to je chętnie rozważę.

Chyba grasz państwem Kataj w moim świecie (albo to ktoś z identycznym nickiem). Dlatego prosiłbym Cię o większą aktywność i innych graczy także :)

Dopiero dzisiaj odkryłem, że w tym Gizarmopomocniku, można wchodzić w państwa po szczegółowe informacje. Tam chyba w talentach króla jest zamieniona taktyka z inteligencją i można by ten wykres "na przestrzeni dziejów" lepiej przeskalować :)

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #10 on: December 17, 2013, 12:19:07 PM »
Myślałem o tym polu - patrz screen. Jeśli masz (lub inni mają) jakieś inne propozycje to je chętnie rozważę.

Całkiem w porządku pole, jedyna wada, że na bagnie - ale widzę że budujesz drogę 3 poziomu, to poprawi sytuację. No i nie trzeba karczować :-) Wybudowanie każdego miasta zwiększa możliwości dalszego rozwoju, bo przybywa punktów, które się przekładają na talenty króla, i jest gdzie handlować.

Chyba grasz państwem Kataj w moim świecie (albo to ktoś z identycznym nickiem). Dlatego prosiłbym Cię o większą aktywność i innych graczy także :)

Przez ten Gizarmo-pomocnik nic się nie ukryje :-) Tak, próbuję sobie przypomnieć początek gry w wersji 0.80, żeby być w stanie coś zrobić z helpem. Ale może faktycznie byłoby wskazane trochę aktywniejsze podejście do rozgrywki :-)

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #11 on: December 17, 2013, 01:42:52 PM »
Dopiero dzisiaj odkryłem, że w tym Gizarmopomocniku, można wchodzić w państwa po szczegółowe informacje.
Sporo osób ma z tym problem ??? Muszę to jakoś poprawić... jakiś dodatkowy guzik czy coś...

Liosan

Offline wojtu

• Full Member
    • View Profile
« Reply #12 on: December 18, 2013, 10:19:39 AM »
Nieee...

Jak gra potrafi człowiekowi popsuć humor  :(

Poszedłem moim konnym odkrywać teren za przesmykiem, wchodzę dzisiaj rano, a tam państwo Alba, a jej obszar zajmuje teren, na którym miała stać stolica mojego imperium. Jako ciekawostka dodam, że miałem odkryte to pole, ale się nie aktualizuje odkryty obszar. W sumie to logiczne, ale jakoś byłem przekonany, że będzie widać co robią inni bez podchodów.

Można atakować innych graczy? Bo jeśli nie to straciłem cel gry :/

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #13 on: December 18, 2013, 01:51:03 PM »
Można atakować innych graczy? Bo jeśli nie to straciłem cel gry :/

Na razie można ich obejść ;-) Czasami warto. Jest też całkiem sporo dobrych terenów w prawo od Twojego państwa. I w lewo, tylko trzeba iść brzegiem Bałtyku. W Twojej okolicy jest się trudno poruszać ze względu na bagna, ale po ich przejściu powinno coś dać się znaleźć.
« Last Edit: December 18, 2013, 02:01:10 PM by hydro »

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #14 on: December 18, 2013, 04:09:01 PM »
Poszedłem moim konnym odkrywać teren za przesmykiem, wchodzę dzisiaj rano, a tam państwo Alba, a jej obszar zajmuje teren, na którym miała stać stolica mojego imperium. Jako ciekawostka dodam, że miałem odkryte to pole, ale się nie aktualizuje odkryty obszar. W sumie to logiczne, ale jakoś byłem przekonany, że będzie widać co robią inni bez podchodów.

Wieczorem zobaczę, czy ten gracz jest aktywny. Jak nie, to na Albę spadnie meteoryt ok :)