Author Topic: Fortyfikacja  (Read 2023 times)

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
Fortyfikacja
« on: November 11, 2012, 11:09:03 PM »
Cześć

Chciałem wgrać te zmiany dziś, ale nie zdążyłem. Większość z nich już działa.

Zapowiedź zmian:
* Można swobodnie oglądać obce jednostki
* Dodałem możliwość fortyfikacji dla jednostek (tylko punkt 1.)
* Poprawiłem zasady (między innymi poprawione nożyce)

Do czego służy fortyfikacja - aktualnie do niczego, ponieważ nie ma walki. Chcę jednak powoli wprowadzać ficzery które ją umożliwią, to jest jeden z nich.

Gdy walka będzie zastosowania będą 2:
1. Jednostka ufortyfikowana z czasem będzie zwiększać swoją siłę (po 24h fortyfikacji o 50%, dalej rosnąć nie będzie)
2. Jednostka która ufortyfikuje się na niezajętym terenie roztacza granice dokładnie tak jak wioska, z tym, że nie jest potrzebna twierdza w okolicy. Na polu na którym znajduje się ufortyfikowana jednostka można postawić miasto bez względu na obecność twierdz. Jest to dobry sposób na kolonizacje nowych terenów, chociaż niesie też za sobą ryzyko, bo bez obecności twierdzy (czyli dopóki nie zostanie wybudowana) taka jednostka nie jest chroniona przez mur i jest narażona na atak.
« Last Edit: November 12, 2012, 11:18:02 PM by troll »

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
Re: Fortyfikacja nadejdzie jutro
« Reply #1 on: November 11, 2012, 11:42:27 PM »
Hm, głupie pytanie, ale... zmieniałeś coś z kamienicami? Bo nie mogę wybudować a akurat mi potrzeba... Nieważne, sprawdziłem w helpie że kamienice są od 24 mieszkańców. Dziwne, bo mam jakieś w mniejszych miastach, i dlatego wydawało mi się że są od 18tu... nieważne. Sorry :)

Fortyfikacje w punkcie drugim brzmią rewolucyjnie :) Nie boimy się, że teraz państwa zaczną się rozsiewać swobodnie na większym obszarze...? Pewnie jak zobaczymy jak wygląda walka to nie :) No nic, poczekamy zobaczymy.

Liosan
« Last Edit: November 11, 2012, 11:58:51 PM by liosan »

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #2 on: November 12, 2012, 12:14:06 AM »
Fortyfikacje w punkcie drugim brzmią rewolucyjnie :) Nie boimy się, że teraz państwa zaczną się rozsiewać swobodnie na większym obszarze...? Pewnie jak zobaczymy jak wygląda walka to nie :) No nic, poczekamy zobaczymy.

Mam nadzieje, że graczę będą się pilnować sami - to znaczy nie będziesz chciał szczególnie na początku gry stawiać nowego miasta tak, żeby wkurzyć swojego sąsiada.

Można by do tego dodać jakąś karę za tworzenie miast bez kontaktu terytorialnego ze stolicą (np. koszt utrzymania).

Z drugiej strony beznadziejne jest to, że 70% twoich miast to twierdze tylko dlatego, że nie da się inaczej zająć terytorium. Proporcja powinna być odwrotna. Fortyfikacja mogła by to zmienić.

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #3 on: November 12, 2012, 01:07:58 AM »
2. Jednostka która ufortyfikuje się na niezajętym terenie roztacza granice dokładnie tak jak wioska, z tym, że nie jest potrzebna twierdza w okolicy. Na polu na którym znajduje się ufortyfikowana jednostka można postawić miasto bez względu na obecność twierdz. Jest to dobry sposób na kolonizacje nowych terenów, chociaż niesie też za sobą ryzyko, bo bez obecności twierdzy (czyli dopóki nie zostanie wybudowana) taka jednostka nie jest chroniona przez mur i jest narażona na atak.

Ależ duża zmiana w samych założeniach warunkujących strategię :-)  Dużo trudniej będzie przewidzieć działania innych graczy ;-)
Przy limicie odległości nowego miasta od twierdzy, to robiła się trochę taka "gra w kropki" na nieregularnej planszy, powodująca wrażenie walki mimo że faktycznej walki jeszcze nie ma. Też było to momentami bardzo emocjonujące - "czy uda się dotrzeć do danego pola szybciej niż inny gracz?", "kto szybciej wybuduje palisadę?", i tak dalej.

Jedno co mnie zastanawia, to czy przy tej fortyfikacji równie duże znaczenie co dotąd będzie miała nieregularność pól planszy.

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
Re: Fortyfikacja
« Reply #4 on: November 12, 2012, 11:21:07 PM »
Wprowadziłem wszystkie zmiany o których pisałem.

Jedno co mnie zastanawia, to czy przy tej fortyfikacji równie duże znaczenie co dotąd będzie miała nieregularność pól planszy.

Wydaje mi się, że w tej kwestii nie wiele się zmieni, cały czas trzeba będzie wybierać pola znajdujące się raczej blisko naszego królestwa, tylko teraz nie będzie sztywnego ograniczenia. Chyba, że chcemy postawić kolonie, ale to raczej w późniejszej fazie gry.

Offline Andurin

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #5 on: November 13, 2012, 09:34:43 AM »
Zauważyłem, że Łucznikiem mogę się fortyfikować ale lekkim kawalerzystą już nie. To błąd czy cel zamierzony?

A ogólnie bardzo fajny pomysł;)

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #6 on: November 13, 2012, 09:53:25 AM »
Kawaleria się nie fortyfikuje. Kawaleria jest od szarży na nieprzyjaciela :).

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #7 on: November 13, 2012, 10:46:57 AM »
No to cóż, testujemy :]

Zauważyłem też, że da się zaznaczyć cudzą jednostkę. Super :) Nareszcie wiadomo czy to pionier czy karawana :P

Liosan

Offline Andurin

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #8 on: November 15, 2012, 10:58:51 AM »
Brakuje mi na polu rozkazów ikonki fortyfikacji, procentu budowy i szacowanego czasu ukończenia(czegoś takiego jak np. przy wycince lasu), w tej chwili można sprawdzić jedynie procent na jednostce.

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #9 on: November 18, 2012, 11:02:24 PM »
Rozkaz fortyfikacji wykonywany jest natychmiast, mimo, że nie od razu bonus obrony jest 100%. Chciałbym, żeby tak zostało, ponieważ w docelowo ufortyfikowanie jednostki jest równoznaczne z zablokowaniem danego pola. Takie decyzje powinny mieć natychmiastowy efekt.

Ale masz racje, jakieś odliczanie mogło by być.

dzięki za uwagę
Troll