Author Topic: Cena nożyc  (Read 963 times)

Offline mike

• Newbie
  • *
    • View Profile
Cena nożyc
« on: November 11, 2012, 08:13:49 PM »
Tak trochę zastanawia mnie czy cena nożyc dla mieszkańców jest właściwa? Moim zdaniem powinna ona wynosić około 30 monet w innym przypadku nie opłaca się ich produkować, już lepiej sprzedać materiały do ich budowy na rynku ;)

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
Re: Cena nożyc
« Reply #1 on: November 11, 2012, 08:47:36 PM »
Ciekawe, wcześniej nie zwróciło to mojej uwagi, ale coś jest na rzeczy.

Liczę, jak to jest u mnie:

cena za 1 nożyce = 12

cena za surowce na czarnym rynku
   (plac targowy bez kupca, negocjacje poziom 1):

1 kłoda = 1,36
   1 koszrudy = 1,95

------

1 nożyce = 6 bryłżelaza + 6 kłód
1 bryłażelaza = 12 kłód + 12 koszyrudy
więc
1 nożyce = 18 kłód + 12 koszyrudy
-----------
cena za sprzedaż surowców na czarnym rynku
18 kłód + 12 koszyrudy = 18*1,36 + 12*1,95 = 24,48 + 23,4 = 47,88
-------------
A więc różnica jest prawie czterokrotna (nie uwzględniając podatku), na niekorzyść sprzedaży produktu mieszkańcom.

Sprzedaż mieszkańcom przekłada się dodatkowo na poziom ich zadowolenia no i jest prostsza w zarządzaniu, bo tragarze noszą w pętli i tym sposobem "samo się sprzedaje", nie trzeba klikać czarnego rynku.

Cholera, wszystko źle.
(błąd polegał na tym, że to były obliczenia dla 6 tuzinównożyc)

Liczę jeszcze raz:
------
1 tuzinnożyc = 1 kłoda + 1 bryłażelaza
1 bryłażelaza = 2 kłody + 2 koszerudy

więc

1 tuzinnożyc = 3 kłody + 2 koszerudy

--------

cena za sprzedaż surowców na czarnym rynku

3 kłody + 2 koszerudy = 3*1,36 + 2*1,95 = 7,98

Czyli ja za surowce do wyprodukowania tuzina nożyc mogę uzyskać w standardowym moim mieście (bez kupca) cenę prawie 8, a za sprzedaż nożyc mieszkańcom cenę 12  (minus podatek).

A jak to wygląda u mnie w mieście z trzema kupcami?

cena za surowce na czarnym rynku (rynek, trzech kupców poziomu 4, negocjacje poziom1)

1 kłoda = 2,11
  1 koszrudy = 3,01

3 kłody + 2 koszerudy = 3*2,11 + 2*3,01 = 12,35.

Czyli cena sprzedaży surowców na czarnym rynku przekracza wtedy cenę sprzedaży mieszkańcom.

Mike, u Ciebie jest trzech kupców w Berlinie, w tym jeden 5 poziomu. Jak wyglądają u Ciebie ceny surowców do nożyc?
« Last Edit: November 11, 2012, 09:23:37 PM by hydro »

Offline mike

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #2 on: November 11, 2012, 10:00:56 PM »
Tak trochę za szybko napisałem, że bardziej się opłaca sprzedać te materiały ;) To był taki skrót myślowy, bo są jeszcze ukryte koszty produkcji i jak się je podliczy to rzeczywiście się bardziej opłaca sprzedać. Aby powstały nożyce należy mieć hutnika i kowala, każdy z nich kosztuje trochę budżet państwa oraz każdy z nich je 2 kosze jedzenia ;) Moim zdaniem lepiej byłoby im dać zatrudnienie w innym miejscu.

U mnie ceny wyglądają tak
kłody 638 / 250
ruda 903 / 354

(mam umiejętność negocjacji na 8 poziomie)

Nie wziąłeś tego pod uwagę, że kupcy zwiększają dochód z przedmiotów sprzedawanych mieszkańcom. U mnie w Berlinie np. za 1szt nożyc dostałbym 140% z 12 czyli 16,8 złota ;)
« Last Edit: November 11, 2012, 10:15:05 PM by mike »

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #3 on: November 11, 2012, 10:48:27 PM »
Macie racje nożyce są za tanie, i jest na nie za mały popyt. Poprawie przy najbliższym wdrożeniu.

Inna sprawa, że sprzedaż na czarnym rynku to rozwiązanie tymczasowe, po pewnym czasie ceny sprzedawanych towarów spadną i przestanie się to opłacać.

W każdym razie dzięki za uwagę

Troll

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #4 on: November 19, 2012, 10:58:48 AM »
Na czarnym rynku ceny spadają, ale kupcy pracujący w mieście poprawiają marże... Trzeba to jeszcze wziąć pod uwagę :) Negocjacje też grają rolę (mój poziom to 4).
Trzy przykłady cen sprzedaży:
- Santa Cruz de Tenerife - bonus od kupców +96% - żywność za 426, nożyce za 1930, kłody za 272
- Bilbao - bonus od kupców +48% - żywność za 376, nożyce za 1705, kłody za 241
- Alicante - bonus od kupców 0% - żywność za 233, nożyce za 1055, kłody za 149

Co ciekawe, ceny na czarnym rynku rosną wolniej niż zyski ze sprzedaży towarów :)

Co więcej, cena zakupu kamieni szlachetnych w Santa Cruz de Tenerife wynosi 7254, co daje 72.54 za sztukę. Przy bonusie +96% przychód z jednego kamyka to 98, przy podatku 50% to jest 49. Jeszcze trochę kupców albo negocjacji i będzie mi się opłacać kupowanie rzeczy na czarnym rynku zamiast produkcja :P Oczywiście to jest krótkodystansowa strategia, ale... potrafi wygenerować spory dochód. Taki sprint ;) Krótkie porównanie - kupowanie nożyc opłaca się 2x gorzej, sól i ambra opłacają się porównywalnie.

Liosan