Author Topic: Gizarmo-pomocnik  (Read 12931 times)

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
Re: Gizarmo-pomocnik
« Reply #75 on: April 24, 2013, 04:04:19 PM »
W pomocniku napewno dochód źle się liczy. Wydaje mi się, że jest liczony następująco:
1. policz całkowite złoto pordukowane przez miasta
2. od tej sumy odlicz podatek - to jest wynik
Nie jest tak liczone. Podatek oraz wszystkie inne składowe dochodu miasta są aplikowane na poziomie dochodu miasta. Akurat to widać w kodzie który wkleiłem przy odrobinie wysiłku (chociaż nie widać co jest dalej w output()...).

Powinno być tak:
1. Dla każdego miasta
   i. policz całkowite złoto
   ii. odlicz podatek - to jest dochód miasta.
2. suma dochodów miasta jest dochodem królestwa.

To zjawisko zaczyna być widoczne przy większej liczbie miast, bo wychodzą na jaw błędy zaokrągleń.
Zgadzam się, że to powinno być tak liczone, ale to po pierwsze jest nieprecyzyjne. Ja nie liczę dochodu miasta, on jest dany w API, ja liczę resztę. Po drugie żeby dostać dochód królestwa, to trzeba od przychodu miast odjąć nie tylko podatki, ale też koszty utrzymania miast i jednostek etc, więc samo to nie wystarczy.

Przychodu królestwa, kosztów utrzymania jednostek ani pozostałych składowych nie mam jak zweryfikować. Mogę tylko patrzeć w dochód wyświetlany w kliencie i porównywać z pomocnikiem. Jeśli wiesz coś więcej, to daj znać :)

Nie uważam, że to błędy zaokrągleń, bo z obserwacji hydro wynika że rolę grają kupcy. Zdjęcie kupców z targów podnosi dokładność do idealnej. Podejrzewam błąd w algorytmie pomocnika, tylko że go nie widzę :)

Inna sprawa jest taka, że w Xian mam kupca który (wg klienta) daje +60, a kupiec w Fudżu daje +18, a w pomocniku wyświetla się łączny dochód od kupców w wysokości 68.  Konkretniej, pomocnik uważa że w Xian dochód od kupców jest 51, a w Fudżu 17. Może po prostu tutaj jest coś źle liczone, i muszę sobie wypisać te wszystkie zmienne i je porównać z klientem.

Liosan

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #76 on: April 24, 2013, 04:52:52 PM »
W każdym razie zobacz, że jak zsumujesz przychód (sam przychód bez odejmowania kosztów) miast w pomocniku i porównasz to z wartością sumy przychodów to otrzymujesz różne wartości.

Mówię o królestwie Hydro

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #77 on: April 25, 2013, 12:33:25 AM »
W każdym razie zobacz, że jak zsumujesz przychód (sam przychód bez odejmowania kosztów) miast w pomocniku i porównasz to z wartością sumy przychodów to otrzymujesz różne wartości.
Bingo! O to chodziło :D

Problem był dość głupawy, i faktycznie związany z precyzją numeryczną obliczeń. Gizarma liczy kasę w "pomnożonej przez 100" formie - jeśli np. w kliencie widać +13, to tam "pod spodem" jest np. "+1300" albo "+1350". To pozwala mieć części ułamkowe, ale bez używania liczb zmiennoprzecinkowych. No i pomocnik brał to pod uwagę... ale tak nie do końca. Bo pomocnik robił
* Dla każdego miasta
** Policz dochód, straty etc
** Podziel przez 100
* Zsumuj wszystko

A powinno być:
* Dla każdego miasta
** Policz dochód, straty etc
* Zsumuj wszystko
* Podziel przez 100

Drugi wariant nie gubi części ułamkowych. Zwłaszcza dochód od kupców (i kasztelanów) był często ułamkowy (i jest liczony przez jakąś odwrotną proporcję, więc dość niestabilny). Stąd te niedokładności.

W każdym razie wgrana jest już wersja która nie powinna mieć problemów; mój dochód się zgadza, z kupcami czy bez. Możecie sprawdzić u Was?

Pozostaje jeszcze kwestia, czemu dochód od kupców się nie zgadza... mimo że suma przychodów jest OK. Ale to na inny dzień :)

Liosan

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #78 on: April 25, 2013, 03:48:57 AM »
W każdym razie wgrana jest już wersja która nie powinna mieć problemów; mój dochód się zgadza, z kupcami czy bez. Możecie sprawdzić u Was?

Wszystko się pięknie zgadza :-) 

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #79 on: April 25, 2013, 11:38:26 AM »
W związku z tym, że powołałem pierwszą jednostkę wojskową i wcale nie jestem w tym pierwszy, to dodałem dwa nowe pola do pomocnika - wielkość i łączna siła armii. Starałem się brać pod uwagę poziomy jednostek, ale wszystkie moje mają poziom 0, więc jakby ktoś mógł kiedyś sprawdzić że się zgadza dla wyższych poziomów to byłoby fajnie :)

Pozostaje jeszcze kwestia, czemu dochód od kupców się nie zgadza... mimo że suma przychodów jest OK. Ale to na inny dzień :)
No obawiam się, że racja tym razem jest po stronie pomocnika. Albo klient albo API coś źle wyświetla.

Spójrzcie na załącznik - klient wyświetla dochód +311 z handlu i +9 od króla. A dochód od kupców jest +16% czyli - jak twierdzi klient - +60. No ale 16% z 320 to 51, a to jest wartość którą oblicza pomocnik! Brakujące +9 to dochód króla, który tutaj jest jakoś dziwnie uwzględniany. Troll, albo to jest błąd albo ja nie umiem kalkulatora używać.

Liosan

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #80 on: April 25, 2013, 12:39:19 PM »
To będzie chyba to samo co tutaj niejasno opisałam. Załączam nowy screen z bilansem stolicy.

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #81 on: April 29, 2013, 11:46:07 AM »
Jakby ktoś się zastanawiał, czemu podsumowanie finansowe Indii nie działa, to dlatego że Andurin ustawił podatki na 0%. Nie będę tego naprawiał, bo z podatkami na 0% mogę co najwyżej wyświetlić ekran "przepraszam, nie mogę policzyć podsumowania finansowego" :)

EDIT: A na królewstwie Hydro widać, że pomocnik źle wyświetla status "Zadowolenie" - owszem jest żółta gwiazka a nie czerwona, ale podpisane jest "Niezadowolenie".

Liosan
« Last Edit: April 29, 2013, 02:19:17 PM by liosan »

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #82 on: May 15, 2013, 11:38:09 AM »
DUŻY update pomocnika, głównie dzięki zmianom w API. Doszło dużo nowych funkcjonalności:
- monitor podaży wyświetla popyt, podaż i dochód, także dla wylosowanego towaru luskusowego. Teraz można zobaczyć, które państwa mają popyt na które dobra luksusowe.
- doszła tabelka talentów króla, której kawałek jest też wyświetlony na stronie głównej. Niestety, talent Żelazna Pieść ma zastępczą grafikę kartografii :)
- doszła sumaryczna tabelka budynków, które są wybudowane w królestwie
- doszła niebieska kropka, symbolizująca ilość cywilnych jednostek bez rozkazów.
- doszło kilka mniejszych rzeczy, jak np. ikonka rybki w tabelce miast, symbolizująca miasta portowe.

Niestety, w związku z tym pomocnik trochę spowolnił, i trochę więcej zasobów serwera zużywa. Postaram się nad tym popracować przy następnym updacie.

Miłego używania!

Liosan

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #83 on: May 15, 2013, 01:34:39 PM »
Już w nocy oglądałam wielkie zmiany w API i zastanawiałam się co z nich wyniknie :-)

Świetny jest ten nowy monitor podaży :-) Dużo lepiej dopasowany do większych miast, z których każde produkuje i konsumuje dużo różnych rzeczy - daje dobry przegląd sytuacji. Poprzedni bardzo dobrze się sprawdzał przy dużej ilości miast o sprofilowanej produkcji, ale teraz do zarządzania złożonymi miastami potrzeba jest więcej danych. Fajnie że od razu widać, gdzie jest popyt na który zasób luksusowy i bardzo dobre jest to, że widać gdzie zasób jest w magazynie mimo że nie jest produkowany.

- doszła tabelka talentów króla, której kawałek jest też wyświetlony na stronie głównej. Niestety, talent Żelazna Pieść ma zastępczą grafikę kartografii :)

Dwa drobiazgi: architekt ma ikonkę bogobojności (chyba?), a taktyka i inteligencja mają zamienione wartości (na taktyce mam 0 punktów, a pomocnik wyświetla 10). 

- doszła sumaryczna tabelka budynków, które są wybudowane w królestwie
- doszła niebieska kropka, symbolizująca ilość cywilnych jednostek bez rozkazów.
- doszło kilka mniejszych rzeczy, jak np. ikonka rybki w tabelce miast, symbolizująca miasta portowe.

Tabelka budynków fajna, niebieska kropka bardzo przydatna, ikonka miasta portowego - ważne uzupełnienie. Super.

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #84 on: May 15, 2013, 01:43:43 PM »
Świetny jest ten nowy monitor podaży :-) Dużo lepiej dopasowany do większych miast, z których każde produkuje i konsumuje dużo różnych rzeczy - daje dobry przegląd sytuacji. Poprzedni bardzo dobrze się sprawdzał przy dużej ilości miast o sprofilowanej produkcji, ale teraz do zarządzania złożonymi miastami potrzeba jest więcej danych. Fajnie że od razu widać, gdzie jest popyt na który zasób luksusowy i bardzo dobre jest to, że widać gdzie zasób jest w magazynie mimo że nie jest produkowany.
Thanks :) Starałem się też, żeby dało się zauważyć w którym kierunku trzeba rozwijać produkcję. Np. u mnie widzę, że produkcja trunków jest 59 a popyt 62, ale dużo miast nie ma dostaw. Więc zamiast polepszać produkcję trunków to będę patrzył na tragarzy i karawany. Ale z nożycami odwrotnie - produkuję za mało, a dystrybucja chyba jest OK na miarę produkcji.

Inna ciekawostka jest taka, że towary podstawowe dają mi jakieś ~500 dochodu - wszystkie w tych samych okolicach. Sól daje 200, będzie dawać 2x tyle jak ruszy szlak transportowy. Ciekawe że to się tak równiutko wyważyło.

A drobnostki z talentami poprawię :)

Liosan

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #85 on: June 17, 2013, 12:31:59 PM »
UPDATE:
- lista miast teraz ma super-duper ficzer: wykrywanie, że brakuje materiałów budowlanych. Jest też status "głód", mam nadzieję że będzie Wam zbyt potrzebny. No i teraz wyświetla jeszcze, ilu jest bezrobotnych itp (a nie tylko że w ogóle są)
- podsumowanie finansowe wyświetla teraz przychód ze sprzedaży towarów w rozbiciu na poszczególne towary. Wyświetla też liczbę jednostek na utrzymaniu, liczbę kasztelanów albo kupców generujących premię, wysokość podatków itp.
- ekran "stan magazynów" ma drugą tabelkę, która pokazuje sumaryczną produkcję we wszystkich miastach.

Aktualnie wypstrykałem się z pomysłów na pomocnika :)

Liosan