Author Topic: Gizarmo-pomocnik  (Read 12839 times)

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
Re: Gizarmo-pomocnik
« Reply #30 on: November 09, 2012, 11:54:09 PM »
Dobra, jednak wkurzyłem się na tą elitę. Dodałem:
  • Wyświetlanie poziomu elit
  • Wyświetlanie studentów w nawiasie (nic lepszego nie przyszło mi do głowy)
  • Wyświetlanie króla (w końcu to prawie jak kasztelan)
Teraz mogę stwierdzić, że ta lista elity mi się przydaje przy edukacji - bo mogę rzutem oka stwierdzić, że już ktoś osiągnął odpowiedni poziom we wsiowej szkółce ;) I widzę duże miasta potrzebujące kasztelana itp.

Bardzo to działa fajnie i jest czytelne :-) Wyświetlanie władcy ma ten dodatkowy efekt, że od razu wiadomo, które miasto jest stolicą.

Z innej beczki - patrząc na pomocnika można zobaczyć zupełnie różne modele państwa... u mnie są miasta głównie koło ~12 mieszkańców, + trochę wioch i trochę większych. A np. w Niemczech jest dużo miast poniżej 8mu, i Berlin - 27 mieszkańców, w tym 8 elity :O I żadnych pośrednich miast.

Można też zobaczyć, na czym opiera się ekonomia danego państwa (zasoby, produkty) i odnieść to do zajmowanego przez nie terenu / lokacji startowej. Też ciekawe.

Jeszcze wrócę do wcześniejszego Twojego postu, bo mam chyba jakieś wyjaśnienie na sytuację, o której piszesz.
Aż się zdziwiłem, że mam 3x więcej transportowców niż Litwa...
No więc duża część mojego transportu jest oparta na karawanach, które poruszają się szybciej niż tragarze (zwłaszcza po drogach) i noszą 2 rodzaje towaru naraz. Pętla zadań jednej przykładowej karawany ma 16 rozkazów, innej 18. Czasem trzeba to przedefiniować (np. po wybudowaniu lepszych dróg, albo po zmianie liczby mieszkańców w miastach) i nigdy mi się nie chce, ale to się opłaca. Pętle zadań tragarzy też potrafią być długie, np. 12 rozkazów.

----

Z tym Berlinem trochę eksperymentuje, mam w planach zrobić z tego stolice w której będzie mieszkało około 40 osób. W mieście będą tylko uniwersytety, kościoły, targi i pałace ;) Sprawdzałem to do 30 osób tak szybko nie rosną koszty więc może uda się dobić do tych 40 ;)

No i pięknie, przynajmniej będzie wytestowane działanie takiego modelu państwa :-)
« Last Edit: November 10, 2012, 12:16:59 AM by hydro »

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #31 on: November 10, 2012, 04:14:25 PM »
Z tym Berlinem trochę eksperymentuje, mam w planach zrobić z tego stolice w której będzie mieszkało około 40 osób. W mieście będą tylko uniwersytety, kościoły, targi i pałace ;) Sprawdzałem to do 30 osób tak szybko nie rosną koszty więc może uda się dobić do tych 40 ;)
Hmmm a kasztelani się kumulują? Jak będziesz miał sumaryczny bonus do kosztów utrzymania 100%, to pomocnik będzie się wywalał :) bo będzie próbował policzyć ile Ci kasztelani oszczędzają, a to liczy z proporcji w której dzieli przez ponoszone koszty... czyli przez 0 ;)

Liosan

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #32 on: November 11, 2012, 11:19:47 AM »
Do pomocnika można by wprowadzić średni poziom zadowolenia w miastach, eg. średnia z (il_mieszkańców*zadowolenie) ze wszystkich miast... ciekawe wyniki mogłyby wyjść, szczególnie by je powiązać z modelami państwa i przychodami w nich :)

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #33 on: November 12, 2012, 09:32:57 AM »
Zrobione. U hydro, Khronego i u mnie jest w okolicach 40-60, u mike'a i Kryzoo trochę mniej, a najniższe wartości są u Andurina i Julusmaximusa. Możecie sprawdzić, że to sensowne wyniki? Mój zdaje się na oko zgadzać :)

Liosan

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #34 on: November 12, 2012, 03:04:31 PM »
Ale usunąłeś podgląd szlachty (poziomy, i uczniów w nawiasach!) :< Przynajmniej u mnie tego już nie ma :(

A i zaokrąglij średnie zadowolenie do np. 2-ch miejsc po przecinku, 7, czy 8 nawet, psuje czytelność i jest absolutnie niepotrzebne.
« Last Edit: November 12, 2012, 03:08:44 PM by Khrone »

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #35 on: November 12, 2012, 03:19:52 PM »
Ale usunąłeś podgląd szlachty (poziomy, i uczniów w nawiasach!) :< Przynajmniej u mnie tego już nie ma :(
Damn, zapomniałeś zpushować zmian na innym kompie :/ będą wieczorem. Sorry.

A i zaokrąglij średnie zadowolenie do np. 2-ch miejsc po przecinku
No dobra, to faktycznie wygląda na robione na odwal :P Poprawię razem z przywróceniem poziomów szlachty.

Liosan

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #36 on: November 12, 2012, 08:03:45 PM »
Naprawione.

Liosan

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #37 on: November 14, 2012, 08:19:06 PM »
Przydał by się widok: przychody i wydatki miasta. TAK, wiem że to jest w podglądzie miast, ale w podglądzie miast nie ma wykazu szlachty, teraz muszę szukać które miasto akurat ma wysoki dochód i nie ma kupca by go tam wsadzić... to nie jest priorytet, ale miło by było to zobaczyć :)

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #38 on: November 16, 2012, 10:38:38 PM »
Przydała by się informacja czy w danym mieście jest np. rynek ale nikt w nim nie pracuje, było by to przydatne by wiedzieć gdzie trzeba wysłać nowowyszkoloną szlachtę :>

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #39 on: November 16, 2012, 10:42:17 PM »
Przydała by się informacja czy w danym mieście jest np. rynek ale nikt w nim nie pracuje, było by to przydatne by wiedzieć gdzie trzeba wysłać nowowyszkoloną szlachtę :>
Do tego celu potrzebowałbym informacji o tym, jakie budynki są w danym mieście... trzeba by trolla poprosić :) Najchętniej żeby lista budynków była zgodna z listą list pracowników budynków... (townsmen). To by mi też umożliwiło parę innych ficzerów :)

Troll, jakbyś coś dodawał do API, to dałoby się też rozbicie dochodów z towarów w mieście na poszczególne towary? Ile jest sprzedawanych garnków, ubrań, kamienie szlachetnych...

Liosan

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #40 on: November 19, 2012, 10:04:14 PM »
Widzę, że działa kolumna z przychodami / wydatkami miast :-) Fajne.

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #41 on: November 19, 2012, 10:47:24 PM »
Widzę, że działa kolumna z przychodami / wydatkami miast :-) Fajne.
No działa, ale debugowalem inny ficzer - wykres punków w ostatnich dniach :) I dlatego nie dałem znać wcześniej. Teraz wykres może nie wygląda zbyt ciekawie, ale mam nadzieję że jak się uzbiera trochę wiecej danych (aktualizacja codziennie w nocy), to będzie bardziej interesująco... na razie można popatrzeć na wyścig Khronego i Andurina o trzecie miejsce :P W miarę też widać kto gra choć trochę a kto wcale.

Z kwestii technicznych - jest na odrębnej stronie żeby nie spowalniać ładowania, + żeby nie zużywać limitów hostingowych. Jest link na stronie z rankingiem. Inna sprawa, to że za jakiś miesiąc pewnie trzeba będzie jakoś limitować liczbę kropek bo przestanie być czytelne...

Liosan

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #42 on: November 20, 2012, 04:21:35 PM »
Teraz wykres może nie wygląda zbyt ciekawie, ale mam nadzieję że jak się uzbiera trochę wiecej danych (aktualizacja codziennie w nocy), to będzie bardziej interesująco...

Wiadomo, najciekawiej  to jak by od początku danej rozgrywki taki wykres śledzić. Ale na tę chwilę to jest wystarczająco ciekawy :-)

Jeden drobiazg (zresztą to może być kwestia ustawień monitora): żółty kolor jest bardzo słabo widoczny na tym tle.

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #43 on: November 20, 2012, 06:34:29 PM »
Cześć

Od dłuższego czasu nie loguje się do gry, zajmuje się tylko wprowadzaniem i planowaniem zmian. Z tego powodu dawno do pomocnika nie zaglądałem i  nie zauważyłem jak fantastycznie został rozwinięty. Naprawde świetna robota Liosan!

Jeżeli chodzi o wykresy punktów, zastanawiałem się swojego czasu, czy nie dodać do api tego typu funkcjonalności (z zapytaniem o dane historyczne), niestety umknęło mi to, ale z tego co widzę poradziłeś sobie bez tego :).

pozdrawiam
Troll

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #44 on: November 21, 2012, 03:52:28 PM »
Z tego powodu dawno do pomocnika nie zaglądałem i  nie zauważyłem jak fantastycznie został rozwinięty. Naprawde świetna robota Liosan!
A dzięki ;)

Nowy ficzer (ciągle under construction ale jako-tako działa) - monitor podaży. To akurat link do mojego, ale każdy ma swój link na stronie swojego królestwa. Co to za ustrojstwo?

Monitor podaży stara się odpowiedzieć na pytanie, jakie towary są dostępne w każdym mieście. Ma pomóc ogarnąć szlaki handlowe, lepiej myśleć o tym co zrobić z produkcją oraz naświetlić potencjalne zyski. W uproszczeniu:
  • patrzymy na towary na które miasto ma popyt, patrzymy na stan magazynowy i jeśli towar jest dostępny wyświetlamy 'OK', jeśli nie wyświetlamy ':('. Jak nie ma popytu to nic nie wyświetlamy
  • dodatkowo, monitorujemy produkcję - może być tak że w danym mieście trochę towarów jest produkowanych, ale nie na tyle żeby zalegały w magazynie; pomocnik próbuje zgadnąć czy miasto 'da radę' wyprodukować towar, i wtedy też wyświetla 'OK'.
  • zgadywanie działa tak, że sprawdzamy czy jest rzemieślnik i czy ma materiały; materiały mogą być dostępne w magazynie lub produkowane przez innego robola. Oczywiście najwięcej roboty było z nożycami :) Dokładne to nie jest, ale powinno się w miarę zgadzać; oczywiście nie ma jak rozróżnić czy produkujemy 1 garnek czy 20.
Aktualna wersja wyświetla stan 'na teraz'; to jest trochę mylące bo jak wszyscy wiemy towary się pojawią i znikają, połowę czasu są a połowę nie ma. Dlatego chciałbym, żeby pomocnik zapamiętywał sytuację co parę godzin, i wyświetlając raport użytkownikowi patrzył nie tylko na to co teraz się dzieje, ale też co było przez ostatnią dobę. To pozwalałoby zaznaczyć "niepewne" miejsca. Ale to za kilka dni.

Przydatne takie coś jest? Potrzebna jest jeszcze jakaś kolumna? Przychodzi do głowy liczba kupców, dochód ze sprzedaży towarów albo może coś jeszcze innego; ale miejsca jest mało i trzeba się na coś zdecydować :) Macie jakieś preferencje?

Liosan
« Last Edit: November 21, 2012, 03:56:41 PM by liosan »