Author Topic: Gizarmo-pomocnik  (Read 15376 times)

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
Gizarmo-pomocnik
« on: November 02, 2012, 02:30:15 PM »
Za pomocą API udostępnionego przez trolla, kierowany głównie swoją własną potrzebą (;) ) napisałem mały skrypt do analizowania tego co się dzieje w naszych miastach. 2-3 dni roboty. Można go potestować tutaj: http://gizarma-api.appspot.com/

Mam nadzieję, że nie zeżrze przesadnie trollowego łącza ;) appspot.com to darmowy "hosting" od google'a, ma limity na zapytania (na dobę), nie mam pojęcia czy ten limit jest dla nas wystarczający. Się zobaczy, najwyżej będzie można trochę pooptymalizować.

Co to potrafi? Raporty i ekspertyzy ;) Na razie ma dwie rzeczy:
  • Ranking graczy w czytelniejszej tabelce
  • Jak się kliknie nazwę gracza to można zobaczyć ogląd danego państwa - parę punktów podsumowania + lista miast
Główną przydatną funkcją jest informacja gdzie są bezrobotni ;) Oprócz można poczynić parę ciekawych obserwacji - np. Litwa ma więcej punktów ode mnie, ale ja mam lepiej wyszkolonych obywateli (bo mam więcej punktów "z innych rzeczy" ;)).

Przyznaję się bez bicia że ukradłem arkusze stylów, obrazki i czcionki ze strony gizarma.pl, żeby wyglądało bardziej swojsko.

No i teraz pytanie do Was - czego potrzebujecie? Teraz jak mam podstawowy ogarnięte, mogę w miarę łatwo dodawać nowe raporty na podstawie tego co widzę w API (jednostki, miasta, zasoby, budynki; nie ma np. rozkazów). Moje propozycje są takie:
  • Dodanie do tabelki z miastami kolumny z elitą[zrobione]
  • Suma stanu magazynów we wszystkich miastach [zrobione]
  • Podsumowanie obywateli pracujących/specjalizujących się w konkretnych zawodach - łączne [zrobione]
  • Raport kosztów utrzymania uwzględniający jednostki...? [zrobione]
  • Być może da się zrobić wykrywanie, że skończyły się materiały budowlane...? [zrobione]
  • Wykresy punktów (albo dochodów albo miast) względem czasu gry, pokazujący postępy wszystkich graczy od początku gry[zrobione]
  • Monitor podaży - tabelka wyświetlająca, czy miasta otrzymują towary których potrzebują. Czy miasto jest dość duże by mieć popyt? Czy są towary w magazynie lub czy jest surowiec i obywatel produkujący lub czy jest obywatel produkujący i wydobywający? [zrobione]
  • Tabelka materiałów budowlanych - prosty wykaz co jest w którym mieście
Któraś Wam najbardziej odpowiada? Czegoś potrzebujecie?

Jeśli kogoś interesuje kod źródłowy, można go znaleźć tutaj.

Liosan
« Last Edit: June 17, 2013, 12:28:20 PM by liosan »

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
Re: Gizarmo-pomocnik
« Reply #1 on: November 02, 2012, 04:22:51 PM »
Jak dla mnie świetna robota.

Z twoich propozycji najbardziej podobają mi się 4 oraz 5.

Jak by ci jakiegoś API brakowało, czy czegoś innego daj znać to spróbuje pomóc.

pozdrawiam
Troll

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #2 on: November 02, 2012, 06:36:43 PM »
Myślę, że Twój skrypt, Liosan, wrzuca testy na zupełnie inny poziom, bo podając informacje z API w czytelnej i zestawieniowej formie, bardzo ułatwia analizę stanu państwa (nie tylko swojego) i tym samym pozwala się skoncentrować na wyciąganiu wniosków i podejmowaniu decyzji "co dalej".  Powinno znacznie to skrócić pojedyncze "podejście" do gry przez gracza, więc może na powrót wciągnąć osoby, które mogą być przy komputerze tylko krótko, albo nie za często.

• Raport kosztów utrzymania uwzględniający jednostki...?

To byłoby bardzo przydatne.

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #3 on: November 03, 2012, 01:41:51 PM »
Dzięki za uwagi ;) Pewnie w najbliższym czasie dodam to zestawienie kosztów.

Jakbyśmy zaczynali nową grę (pewnie przy okazji następnej wersji), to mogę spróbować zrobić jakieś wykresy - liczba mieszkańców, punktów, miast w zależności od czasu. Gdyby to liczyć od początku gry, byłoby całkiem fajnym wyznacznikiem postępów, nie? :)

Tego wykrywania, że skończyły się materiały, to raczej nie da się zrobić - nie ma listy budynków w API :( nie zauważyłem wcześniej.

Na ten moment zauważyłem jeden błąd - czasem wyświetlane jest o kilka obywateli więcej. Wygląda na to, że liczeni są osadnicy którzy stoją w mieście. Jest to błąd w moim skrypcie ;) Bo okazuje się, że miasto gdzie są osadnicy ma taki wpis w API:
Code: [Select]
"peasants":[[],[],["194"],["170"],["617"],["1078"]]
Są dodatkowe puste "[]" reprezentujące osadników. Łatwo się naprawi.

Liosan

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #4 on: November 03, 2012, 11:32:12 PM »
Łał, kiedyś chciałem sam coś takiego napisać ale nigdy się nie zebrałem by się za to zabrać :D

Wszystkie punkty fajne, szczególnie 3-ci, można by porównywać stopień zaawansowania państw :)

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #5 on: November 04, 2012, 04:20:46 PM »
Dobra, nowa wersja wgrana, a w niej:
  • naprawione złe zliczanie ludności (jednak o co innego z tymi osadnikami chodziło, + jeszcze króla trzeba wykryć)
  • punkt 1 - dodana kolumna "elita" w liście miast - bo jakoś tak samo wyszło przy okazji naprawiania poprzedniego punktu
  • przy Litwie w rankingu wyświetla się 'hydro', tak jak powinno być ;)

Następny punkt - albo raport kosztów państwa, albo uładnienie tabelek (dzięki troll za kod ;)).

Liosan

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #6 on: November 04, 2012, 10:16:15 PM »
Bardzo dobra robota! Mam jeszcze jedną prośbę, czy mógłbyś dodać jakiś parametr oznaczający id_gry (rozumiem, że teraz masz wbite na twardo 307)? Chciałem podlinkować ten twój interfejs na zielonym pasku, jeżeli nie masz nic przeciwko. Szukanie tego linka za każdym razem na forum jest mało wygodne :)

pozdrawiam
Troll

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #7 on: November 04, 2012, 11:06:26 PM »
Bardzo dobra robota! Mam jeszcze jedną prośbę, czy mógłbyś dodać jakiś parametr oznaczający id_gry (rozumiem, że teraz masz wbite na twardo 307)? Chciałem podlinkować ten twój interfejs na zielonym pasku, jeżeli nie masz nic przeciwko. Szukanie tego linka za każdym razem na forum jest mało wygodne :)
Dzięki, brzmi super :) dodałem parametr ?gameId=, domyślnie działa 307. Ale FYI, nie tylko id gry jest zahardkodowany - także wersja gry ('075s') jest w urlu.

Dodałem punkt 4ty - raport kosztów utrzymania :) Prawie działa, myli się o jakiś 1% na różnych moich eksperymentach, w sumie nie wiem dlaczego. Może błędy zaokrągleń. Potestujcie, zobaczcie jak u Was działa :) Posiada pewne znane niedoskonałości - dochód króla (z Finansów) jest traktowany jak dochód z handlu; serwer wywali się albo wypluje bzdury jeśli ktoś ustawi podatki na 0%.

Niestety, nie mam jak policzyć który towar generuje jaki przychód - czyli nie potrafię wypluć takiego rozbicia na towary jak ekran miasta pokazuje :(

Liosan

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #8 on: November 05, 2012, 01:23:51 PM »
Dodałem punkt 4ty - raport kosztów utrzymania :) Prawie działa, myli się o jakiś 1% na różnych moich eksperymentach, w sumie nie wiem dlaczego. Może błędy zaokrągleń. Potestujcie, zobaczcie jak u Was działa :) Posiada pewne znane niedoskonałości - dochód króla (z Finansów) jest traktowany jak dochód z handlu; serwer wywali się albo wypluje bzdury jeśli ktoś ustawi podatki na 0%.

Moim zdaniem działa wystarczająco dobrze, żeby sobie nie zawracać głowy tym 1% - pozwala oszacować główne grupy przychodów i wydatków, i to jest dobre. Może ewentualnie tę informację o wliczeniu dochodu króla z finansów do handlu można by w jakimś przypisie tam napisać, żeby każdy od razu wiedział o co chodzi i nie zgłaszał tego jako błąd.

Jedna rzecz - na razie bilans na dole jest podawany w wartościach bezwzględnych, więc na pierwszy rzut oka nie wiadomo, czy dane państwo ma przychód, czy stratę.

• przy Litwie w rankingu wyświetla się 'hydro', tak jak powinno być ;)

Dziękuję :-)

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #9 on: November 05, 2012, 02:02:23 PM »
Jedna rzecz - na razie bilans na dole jest podawany w wartościach bezwzględnych, więc na pierwszy rzut oka nie wiadomo, czy dane państwo ma przychód, czy stratę.
Naprawdę? Mi się wydaje, że czasem wyświetla + a czasem -, mniej więcej tak jak mój prawdziwy dochód... co prawda nie koloruje i nie przesuwa do prawej, więc mogę to poprawić :)

A z tym dopiskiem n/t dochodu króla to w sumie dobry pomysł. Przy rozpoczynaniu nowej gry będzie widać różnicę...

Liosan

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #10 on: November 05, 2012, 03:41:40 PM »
Naprawdę? Mi się wydaje, że czasem wyświetla + a czasem -, mniej więcej tak jak mój prawdziwy dochód... (...)

U mnie nie wyświetla plusa ani minusa (coś z przeglądarką?), sam zobacz na screenie:

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #11 on: November 05, 2012, 11:51:19 PM »
U mnie nie wyświetla plusa ani minusa
A teraz? Jest plus/minus? Są kolorki?

Z innych informacji - gizarmo-pomocnik zużywa aktualnie 25% darmowego dziennego limitu na czas wykonywania serwera; niby do 100% daleko ale regularnie rośnie. Jeśli to jest głównie czas oczekiwania na API gizarmy, to planowany przez trolla lepszy serwer powinien to poprawić :)

Liosan
« Last Edit: November 06, 2012, 12:29:08 AM by liosan »

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #12 on: November 05, 2012, 11:56:43 PM »
U mnie nie wyświetla plusa ani minusa
A teraz? Jest plus/minus? Są kolorki?

Teraz wyświetla :-) Fajnie.