Author Topic: Europa, 0.75 - pogaduszki  (Read 18646 times)

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
Re: Europa, 0.75 - pogaduszki
« Reply #120 on: November 13, 2012, 03:05:30 PM »
Ile punktów ma Wasza stolica? Moja ma 2174 pkt więcej niż 1/4 punktów całego królestwa ;)
Heh, nieźle. Bilbao ma 1480 punktów, uniwersytet dopiero się buduje. Ma niby świątynię ale chyba ją rozbuduję, bo 20 krzyżyków w porównaniu z 360 gwiazdkami daje... marne skutek na zadowolenie :P Generalnie, Bilbao jest raczej centrum przemysłowym niż intelektualnym. Aktualnie generuje 300 kasy, ale zżera -157 kłód drewna na godzinę :O (nie licząc tych 30 które samo na swój użytek produkuje). Vitoria, która dostarcza kłody do Bilbao (cała populacja Vitorii to 6 drwali :P), produkuje jedynie 48 kłód na godzinę. Generalnie rzecz biorąc... trochę przesadziłem ;) Ale jeszcze trochę drewna się skombinuje z nowej Barcelony, powinna ze 20/h pociągnąć. Ewentualnie pozbędę się łuczarza, którego dodałem tylko dla jaj, a on zużywa 26 drewna :)

Moje drugie duże miasto to Santa Cruze de Tenerife koło Włoskiej granicy - 1000 punktów, docelowo 24 mieszkańców. Powinno dać radę samo się utrzymać, bez dostaw żywności, dzięki rybkom i wielorybowi (te dwa pola dają po 13 żywności :D). Buduję tam akademię, są już zaawansowane warsztaty, brakuje jeszcze warunków mieszkaniowych i dostaw towarów żeby to wszystko się opłacało. Być może rozwinę jeszcze jedno duże miasto - Jerez de la Frontera na zachodnim wybrzeżu - bo tam jest 8 pól w sąsiedztwie, w tym rybki i las.

Liosan

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #121 on: November 13, 2012, 06:46:27 PM »
Eh, wy tu budujecie, planujecie, wielkie miasta wznosicie, a was Węgry z samymi małymi wioskami doganiają (na dniach mam nadzieję wejść do TOP3). No, ale ja też planuję stolicę wielką, sami kupcy i uczniowie mają tam być :)

Ale tak generalnie: Niemcy. I ich przychód. +1011 na godzinę. Whoah, ktoś tu przesadził :D

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #122 on: November 13, 2012, 08:06:11 PM »
Ale tak generalnie: Niemcy. I ich przychód. +1011 na godzinę. Whoah, ktoś tu przesadził :D
Hehe, prawie +800 dzięki kupcom :D

Liosan

Offline mike

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #123 on: November 13, 2012, 08:16:10 PM »
To jest moja taka tymczasowa taktyka. Kupiłem trochę rzeczy na czarnym rynku i rozprowadzam to w tym dużym mieście ;) Nawet to się opłaca, ale ceny szybko rosną ;)

Offline mike

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #124 on: November 13, 2012, 09:23:21 PM »
Teraz mój przychód to 1821 monet/h ;)

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #125 on: November 14, 2012, 01:31:20 PM »
Teraz mój przychód to 1821 monet/h ;)
Przychód jak przychód, ale pomoncik mi teraz mówi, że masz o 50% więcej przychodu generowanego z kupców niż z bezpośredniej sprzedaży towarów :O Rany, też chcę takie miasto :D

Liosan

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #126 on: November 15, 2012, 09:07:48 AM »
(na dniach mam nadzieję wejść do TOP3).
Khronemu gratulujemy osiągnięcia celu, a mike'owi gratulujemy sukcesów edukacyjnych - pierwszego kasztelana poziom 6 :D

Czy tylko ja mam wrażenie, że szkolenie elity na poziom 6+ trwa niesamowicie cholernie długo? Gramy już 2 miesiące, i wreszcie komuś udało się wbić elitę na poziom 6 :) W sumie wcześniej to wszyscy się skupiali na ekspansji...

Liosan

Offline Andurin

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #127 on: November 15, 2012, 11:07:31 AM »

(na dniach mam nadzieję wejść do TOP3).

Również gratuluję;) Ale jeszcze postaram się odegrać;) Pewnie ok niedzieli zacznę wprowadzać "wielki plan rozbudowy państwa"  bo znów mi się burdel robi w kraju;P Ostatnio znalazłem kapłana w karawanie w jakiejś dosyć skomplikowanej pętli ;o

Offline Khrone

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Szwecja (222)
    • View Profile
« Reply #128 on: November 15, 2012, 06:14:37 PM »
Dzięki, dzięki :)

Z tym kasztelanem poziom 6 to może jest tak, że najpierw skupiamy się na obsadzeniu jak największej liczby miast relatywnie dobrymi (stosunek czasu szkolenia do tego jaki bonus oni dają) szlachcicami, a dopiero potem idzie szkolenie "wzwyż".

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #129 on: November 16, 2012, 10:44:45 PM »
Z tym kasztelanem poziom 6 to może jest tak, że najpierw skupiamy się na obsadzeniu jak największej liczby miast relatywnie dobrymi (stosunek czasu szkolenia do tego jaki bonus oni dają) szlachcicami, a dopiero potem idzie szkolenie "wzwyż".
A może tak. Teraz widzę, że szkolenie na poziom 6ty trwa wcale nie tak długo; większym problemem jest zbudowanie nawet akademii. Dopiero dalsze poziomy trwają długo... chociaż zadowolenie 95% trochę pomaga ;)

W ogóle trochę mam wrażenie, że po fazie ekspansji i wyprowadzeniu ekonomii na prostą (podatki 50% z dochodem +100? działa), to... nie bardzo czuję że jest co robić w tej całej Europie :)

Liosan

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #130 on: November 19, 2012, 12:24:28 PM »
Ale fajne miejsce na miasto znalazłem na dalekiej północy (po dłuższym szukaniu stwierdziłem, że to się nazywa Półwysep Kolski). Byłoby miasto z ośmioma polami przyległymi, w tym - las iglasty, równiny, sól, łosie, niedźwiedzie, bagno, rybki i zwykłe morze. Niedaleko (ale poza zasięgiem) są jeszcze drugie złoża soli, więcej rybek, żelazo i... blada tundra. Nic tylko kolonizować :D Szkoda że to jest parę tysięcy kilometrów ode mnie... W sumie to Litwa miałaby dostęp, trzeba by zbudować miasto na północ od Mozyrzu, na lesie iglastym 6188. Wtedy tylko "hop" przez Morze Białe i można budować... autonomiczną kolonię, którą trudno połączyć drogami z resztą państwa :P Ale co tam, prawie wszystko jest.

Patrzę sobie na pomocnika, i wydaje mi się że mało kto jeszcze się rozwija :/ No, przesadzam, widzę że Węgry, Litwa, Ukraina coś tam robią... nawet Włochy się przebudziły (i stwierdziły że są zablokowane ze wszystkich stron, nie wyszedłszy z cypelka). Królestwo Brytyjskie ani drgnęło, Grecja chyba popadła w kakatonię... to znaczy że czekamy na następną wersję? :D

Liosan

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #131 on: November 19, 2012, 12:58:05 PM »
W ogóle trochę mam wrażenie, że po fazie ekspansji i wyprowadzeniu ekonomii na prostą (podatki 50% z dochodem +100? działa), to... nie bardzo czuję że jest co robić w tej całej Europie :)

Hm, ja nie mam poczucia, że nie mam co robić w tej wersji - jeszcze optymalizacja miast, szlaków handlowych, budynki zaawansowane, i tak dalej. W tej chwili głównie przestawiam państwo z częściowo samowystarczalnych miast o produkcji rzemieślniczej na wymagające dostarczania surowców z zewnątrz ośrodki produkcji przemysłowej. Dlatego nowe miasta, które zakładam, są małe i nastawione przede wszystkim na wydobycie surowców do produkcji dla miast większych.

Jasne, że najbardziej widowiskowy jestt rozwój terytorialny, ale to już dobrze umiem, nie znajduję też tam błędów - więc teraz chcę wypróbować rozwój miast; właściwie po raz pierwszy, bo w 0.74 największe moje miasto było chyba 22-osobowe, teraz największe mam 17-osobowe. Niektórych rzeczy nie da się wypróbować - wybudować - policzyć - przy miastach takiej wielkości.

---

To pole 6188, o którym piszesz, to znam, ale w sumie jak Majsin nie rozwija terytorialnie swojego państwa, to moja motywacja do zablokowania skoku na półwysep Kolski znacznie zmalała ;-)

A propos skoków - to właściwie dopiero teraz mogę pogratulować Mike'owi wygrania wyścigu do Szwecji, odkąd pole 4376 jest w jego granicach - dopóki nie było, teoretycznie Khrone mógł jeszcze zbudować tam miasto (inna sprawa, czy byłoby to opłacalne). No to gratuluję ! :-)

edit: Dodaję screenshot sprzed zajęcia pola 4376 ;-)
« Last Edit: November 19, 2012, 02:03:43 PM by hydro »

Offline mike

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #132 on: November 19, 2012, 10:10:24 PM »
Niemcy ostatnio mają niezły zastój. W sumie to jedynie wchodzę kupić tylko surowce dla mieszkańców w Berlinie i na tym moja gra się kończy, inne miasta dla mnie nie istnieją. Ciężko ogarnąć to wszystko, gdy ma się niewiele czasu... Przydałby się w tej grze automatyczny handel.

Pewnie zdziwiła Was ta moja taktyka z tymi kupcami. Chciałem sprawdzić czy da się tak zmienić ceny dzięki kupcom i umiejętności negocjacji żeby sprzedając towary dostawało się więcej złota niż trzeba byłoby wydać na ich zakup. W wielu grach takie coś było możliwe, tutaj mam wrażenie, że Troll to przewidział i nie jest to możliwe :)

Offline hydro

• developer
  • Administrator
  • Sr. Member
    • View Profile
« Reply #133 on: November 22, 2012, 02:41:22 AM »
Pewnie zdziwiła Was ta moja taktyka z tymi kupcami. Chciałem sprawdzić czy da się tak zmienić ceny dzięki kupcom i umiejętności negocjacji żeby sprzedając towary dostawało się więcej złota niż trzeba byłoby wydać na ich zakup. W wielu grach takie coś było możliwe, tutaj mam wrażenie, że Troll to przewidział i nie jest to możliwe :)

Raczej zaciekawiła mnie ta Twoja taktyka. Akurat ja negocjacji nie rozwijam, więc u mnie na pewno lepiej się opłaca produkcja+dystrybucja niż zakup+dystrybucja. A czy nieopłacalność zakupu+dystrybucji wynika może z tego, że ceny często zakupowanego na czarnym rynku towaru rosną z czasem?

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #134 on: February 17, 2013, 01:07:33 PM »
Cześć

Zrobiłem zrzut mapy, pochodzący z dość starego snapshota gry.

http://gizarma.pl/files/europa-zasiedlona.jpg

pozdrawiam
Troll