Author Topic: Europa, 0.75 - pogaduszki  (Read 19162 times)

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
Re: Europa, 0.75 - pogaduszki
« Reply #30 on: October 19, 2012, 01:19:39 PM »
To ile tych miast już naspamowałeś? Ja na na razie mam 7 miast, ale coś cieżko idzie mi ich rozbudowywanie.
A teraz jak idzie? Ja w bólach dobijam do 9 miast (~1200 punktów). Oczywiście kilka jest w drodze, ale u mnie cały czas jest kilka w drodze bo wycinka lasu trwa 3-5 dni... :)

Liosan

Offline mike

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #31 on: October 19, 2012, 02:07:39 PM »
Trochę wolniej ostatnio moje królestwo się rozwija. Punktów mam 1153. W załączniku podgląd mojego królestwa ;)

Offline troll

• Administrator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #32 on: October 19, 2012, 02:54:52 PM »
To ja chyba w tyle jestem, mam 853 punkty. Niestety w mojej okolicy nie ma drewna, są praktycznie same góry i nie ma z czego bydować :(. Na szczęście mam już miasto od drewna więc będzie lepiej

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #33 on: October 19, 2012, 03:23:57 PM »
@mike Wow, ale ściśnięty jesteś, tylko miast wokół tylko jednej twierdzy... ja musiałem uruchomić produkcję drewna (Madryt i Barcelona w tandemie dają 10/h), bo musiałem się bardziej rozsunąć w poszukiwaniu dobrych miejsc na miasta. Zresztą zobacz sam w załączniku :)

Co ciekawe, mam chyba ze 2x więcej niedźwiedzi niż Ty. I tak kilka pól z nimi skasowałem, bo jest ich tak dużo :) Na oko masz mniej żelaza ode mnie. Mało masz zekspolorowane... wiesz, że masz złoża soli na południe od Monachium? O ile Francja jeszcze tam nie przyatakowała :)

Oprócz tego co u mnie widać, są jeszcze 3 miejsca które jutro będą miastami (w okolicy nowej twierdzy - Palma de Mallorca), no i 2 miejsca gdzie za 2 dni powinien być wycięty las pod nowe miasto. A może się jeszcze uda, że jutro Murcja będzie twierdzą, to następne miasta pójdą, w tym docelowa stolica :)

To ja chyba w tyle jestem, mam 853 punkty. Niestety w mojej okolicy nie ma drewna, są praktycznie same góry i nie ma z czego bydować :(. Na szczęście mam już miasto od drewna więc będzie lepiej
Fotkę poproszę ;) I ile miast?

Ty masz niedobór drewna, ja mam nadmiar - karczować muszę. Khrone też się na to skarżył. Ty coś karczowałeś? Inny problem jaki ja mam to gęste góry i sporo pagórków - mniej używalnej przestrzeni jest przez to.

Liosan

Offline mike

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #34 on: October 19, 2012, 04:55:39 PM »
No ładnie ta Kastylia wygląda. Zastanawia mnie jak poradziłbym sobie w takich warunkach poczatkowych.

Ja ściskam tak te miasta bo nie mam zorganizowanej jeszcze masowej produkcji desek przez co nie mogę wybudować palisady, która umożliwiłaby mi dalszą ekspansję. Plan na najbliższe dni mam taki, aby zablokować przyrost naturalny w innych miastach niż Berlin i wysyłać nadwyżki jedzenia do stolicy. Następnie chce zorganizować centrum produkcyjne w Berlinie ściągając wszystkie zasoby z okolicznych miast.

Co do eksploracji to do tej pory nie wysłałem ani jednej jednostki w tym celu.
« Last Edit: October 19, 2012, 05:30:39 PM by mike »

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #35 on: October 19, 2012, 06:19:32 PM »
Następnie chce zorganizować centrum produkcyjne w Berlinie ściągając wszystkie zasoby z okolicznych miast.
Taka strategia ma ręce i nogi, ale uważaj żeby nie przesadzić - koszt utrzymania miasta rośnie kwadratowo (?) z ilością mieszkańców, więc 20-osobowe miasto może być zbyt dużym ciężarem dla małego królestwa. Chociaż w sumie to stolica, i jak masz zainwestowane w talent Finanse to może to niegłupie :)

Co do eksploracji to do tej pory nie wysłałem ani jednej jednostki w tym celu.
Hm teraz zauważyłem, że jakiś obcy pionier zwiedza Twoje królestwo :) Nie znam tego herbu, kto to - Polska?

Liosan

Offline mike

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #36 on: October 19, 2012, 11:55:41 PM »
Kwadratowo nie rośnie z tego co widzę u mnie, bo dla 7 mieszkańców jest równy 15 złota (miasto nie jest stolicą).
Pomimo tego dobrze piszesz, że koszt takiego miasta mógłby być zbyt dużym ciężarem dla małego królestwa. Nie planuję robić z Berilna aż takiego super miasta. Z tego co widziałem to do wybudowania najlepszych warsztatów wymagane jest jedynie 12 mieszkańców. Na ten moment planuję jedynie dobić do takiej liczby ;)

Co do obcego pioniera to nie mam pojęcia, cały czas mi sie ktoś kręci a moja straż graniczna nic z tym nie robi ;)

Offline julusmaximus

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #37 on: October 21, 2012, 12:23:51 AM »
To może i ja pochwalę się moim państwem! :P
Nastawiłem się głównie na produkcję żywności, aby jak najszybciej skolonizować nowe tereny, w dalekiej przyszłości przeżucę się hodowlę koni. Nie miewam już od kilku dni problemów z finansami- mam po jednym domu szwacza i garncarza oraz dwóch szwaczy zatrudnionych w domu rzemieślnika i tyle w zupełności wystarcza. Teraz dodatkowo dorwałem się do złóż soli! :D Narazie mam 9 miast, w tym 3 duże, 2 średnie i 4 małe. Staram się ustawiać je tak, żeby nie zmarnować żadnego pola, ale też żeby dwa miasta nie korzystały z tego samego. W całym moim królestwie jest tylko jedno niewykorzystywane pole (zaznaczone na zielono).
System naliczył mi 1617 1637 punktów. Ależ one szybko przybywają! :D Kto da więcej? :P
214 India, 226 Chanat Kazański, 227 Królestwo Polskie

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #38 on: October 21, 2012, 10:19:08 AM »
System naliczył mi 1617 1637 punktów. Ależ one szybko przybywają! :D Kto da więcej? :P
1750! :P Teraz faktycznie dużo szybciej przybywają niż na początku. Przy czym ja mam raczej punkty z miast i palisad niż z warsztatów - oprócz domu cieśli dopiero zaczynam konstrukcję domu garncarza, szwacza i wytwórcy cegieł. Oczywiście brakuje narzędzi...

Widzę, że masz blisko do jakiegoś sąsiedniego państwa - to Ruś pewnie? Z tego co widziałem, Niemcy i Francja też są blisko siebie. Ja natomiast jestem dość odizolowany (najbliżej jest Francja... ale daleko), i pewnie Włochy tak samo (komu by się chciało przez Alpy przebijać) :) W sumie nie wiem jak Szwecja, pewnie jeszcze gorzej.

Z wieści z mojego księstewka - wychodzę z bankructwa :) Bez większych problemów dzięki rozpoczęciu produkcji ubrań, garnków i przede wszystkim dystrybucji soli. Na froncie afrykańskim mój osadnik jest już na tym samym ekranie co Murcja - czyli może już jutro będę miał kolonię zamorską ;) Zobaczymy, czy uda mi się zbudować samowystarczalne państwo zaczynając od jednego osadnika... wszystko zależy od tego, czy będzie drewno w okolicy. Na oryginalnej mapie była tam dżungla, więc liczę że się uda :)

Liosan

Offline julusmaximus

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #39 on: October 21, 2012, 12:18:22 PM »
1750! :P Teraz faktycznie dużo szybciej przybywają niż na początku.
Teraz to ja mam 1799! :P
214 India, 226 Chanat Kazański, 227 Królestwo Polskie

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #40 on: October 21, 2012, 12:35:03 PM »
No teraz to ja mam 1802, i te 3 punkty przewagi podkreślają moją dominację w Europie :P

Swoją drogą, te 3 punkty to pojawiają się i znikają, ja nic nie robię, dochód nie spada ani nie maleje, a punkty się wahają... ciekawe co to jest za czynnik :)

Liosan

Offline mike

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #41 on: October 21, 2012, 02:22:37 PM »
Widzę, że całkiem nieźle Wam idzie, pogratulować... A ja jestem mocno w tyle ostatnio. Dopiero co włączyłem komputer, bo po weselu jestem i wyszło, że mam sporo spraw do nadrobienia. W ciągu parunastu godzin w Berlnie przybyło 5 mieszkańców a mieszkań oraz miejsc do budowy brak. Szykują się wielkie rozbiórki.

Offline Andurin

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #42 on: October 21, 2012, 04:13:40 PM »
No teraz to ja mam 1802, i te 3 punkty przewagi podkreślają moją dominację w Europie :P

Chyba nie;)

2053 :)

Offline liosan

• Administrator
  • Hero Member
  • Kataj
    • View Profile
« Reply #43 on: October 21, 2012, 04:47:29 PM »
2053 :)
No dobra, żyzna Ukraina mnie przegoniła ;)

wiesz, że masz złoża soli na południe od Monachium? O ile Francja jeszcze tam nie przyatakowała :)
Pewnie już zauważyłeś, mike, że to nieaktualne ;)

Liosan

Offline Andurin

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #44 on: October 21, 2012, 05:03:08 PM »
No dobra, żyzna Ukraina mnie przegonila ;)
Muszę przyznać, że mam naprawdę komfortową sytuację :) Jak znajdę dłuższą chwilę to pokażę co tam wyrasta na wschodzie :)